Faglærte unge bliver opfattet som dumme

Unge, der fravælger gymnasiet til fordel for en erhvervsuddannelse, bliver oftest mødt med fordomme. Det viser en ny analyse fra tænketanken DEA.

Når de unge fravælger en gymnasial uddannelse, bliver de set ned på af samfundet. Også de unges forældre har fordomme om erhvervsuddannelserne. Arkivfoto..

Unge, der ikke gør flertallet selskab ved at tage en gymnasial uddannelse, men i stedet vælger en erhvervsuddannelse, bliver af omverdenen anset som værende dumme. Det viser en ny undersøgelse blandt knap 2.000 unge foretaget af tænketanken DEA.

Det giver ganske enkelt mere prestige at gå i gymnasiet, og fag som dansk og matematik bliver af flertallet betragtet som værende de vigtigste forudsætninger for at klare sig godt – selv hos dem, der går den faglærte vej. Håndværksfagene betyder derimod mindre. Det skriver Jyllands-Posten.

"Vi har i en lang årrække set, at flere og flere vælger erhvervsuddannelserne fra. Også andre undersøgelser viser, at det er svært at vælge en erhvervsuddannelse, fordi man går mod strømmen. Men det burde ikke være sådan, at man automatisk vælger gymnasiet", siger Stina Vrang Elias, adm. direktør i DEA, til Jyllands-Posten.

Og netop den manglende anerkendelse fra særligt de unges forældre har konsekvenser. De mange fordommene, der bliver forbundet med de praktiske erhverv, er nemlig være en sten i skoen for branchen, der forsøger at trække flere unge til erhvervsskolerne.

Læs også: Debattør: Sådan får vi flere unge til at vælge erhvervsuddannelserne

Senest fremlagde regeringen en målsætning om, at 25 procent af de unge i 2020 skal vælge en erhvervsuddannelse, efter de har afsluttet 9. eller 10. klasse.

”Det bliver meget svært at nå målsætningen, hvis der ikke hurtigt bliver gjort op med dette image- og prestigeproblem”, forklarer Stina Vrang Elias, til Jyllands-Posten.

Læs også: 50.000 kroner skal lokke flere unge til erhvervsuddannelserne 

Samtidig mener Ole Heinager, der formand for lederne på de danske erhvervsskoler og gymnasier, at man skal opruste den del af marketingsindsatsen, der fokuserer på at vise de unge og ikke mindst deres forældre fordelene og fremtids mulighederne ved en erhvervsuddannelse.

”Det kræver faktisk mod at vælge en erhvervsuddannelse”, siger han.
 

- EST

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

27.01.2026Coromatic A/S

Sponseret

Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

27.01.2026Guldager A/S

Sponseret

Vand skal behandles med respekt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus