03.05.2022 | VENTILATION | Arbejdsredskaber
Fjern giftige gasser, lugte, aerosoler, VOC'er osv. fra luften!
Indhold fra partner Hvad er dette?
Efterspørgslen efter udstyr, der kan fjerne forskellige stoffer fra luften, er stigende.
Geovent GFC er en økonomisk og effektiv løsning, og samtidig bruges der mindre energi til filtreringen end andre løsninger.
Luftens renhed bliver et mere og mere vigtigt tema i hele verden.
På baggrund af denne efterspørgsel fra kunderne introducerer Geovent GFC-filterenheden til rensning af returluft, indsugningsluft eller recirkuleret luft for at fjerne giftige gasser, lugte, aerosoler, VOC'er osv. fra industrielle produktionsprocesser.
Ved at lade luften passere gennem mellem 75 og 300 kg aktivt kulpiller, bliver luften renset for de uønskede stoffer. Når GFC-enhederne installeres i serie, kan rensningen af luften nå et meget højt niveau. Der er en direkte sammenhæng mellem den tid, som luften er i kontakt med de aktive kulpiller, og effektiviteten af rensningen.
Egenskaberne ved det aktiverede kul er afgørende for, hvilke stoffer der renses.
F.eks. kan det aktive kul imprægneres for at fjerne skadelige stoffer som f.eks. kviksølv.
Geovent GFC er en økonomisk og effektiv løsning, og samtidig bruges der mindre energi til filtreringen end andre løsninger.
Indeklima

Fleksibel løsning tilpasset opgaven
Torben har været I lære som smed hos Geovent i 2 år. Som smed skal han udvikle en lang række kompetencer indenfor faget, og Torben er rigtig dygtig til det, som han sættes til.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

Svejseudsugning til søs
”Det er helt perfekt, at kunne få ideer til løsninger på Geovents hjemmeside og endelig rådgivning fra et kompetent salgsteam”, siger Steen Lassen fra Lassen Ventilation.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

Geovent leverer special løsning til udrykningskøretøjer
Hvordan fjerner man effektivt udstødningsgas fra brandbiler med specielle udstødningsrør? Samtidig med behov for en fleksibel løsning, som kobler systemet af brandbilen ved udrykning? Dette spørgsmål modtag Geovent fra en kunde.
Indhold fra partner
Branchen

Før: Logistikelev Nu: Logistikassistent
Det er med stor glæde, at vi i dag kan ønske Viktor Boe Sørensen tillykke med uddannelsen som lager- og logistikassistent – og med det nye job her hos os.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

PERMA arme – nu i ATEX
Vi leverer ofte produkter til ATEX installationer, og for at imødekomme de mange kundeønsker har vi fået vores PERMA arme ATEX godkendt. Godkendelsen gælder ATEX Zone 0, 1 og 2 samt Zone 20, 21 og 22.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

Vestas: Dit problem er vores problem
Vestas er en stor, velkendt og verdensomspændende virksomhed, der er kendt for sine vindmøller af høj kvalitet.
Indhold fra partner