Fra 0 til 1,1 milliarder kroner indeklima på 25 år

For 25 år siden blev tre kolleger, Peter Bentzen, Flemming Møller og Poul Pihlmann, enige om at starte egen virksomhed. Trekløveret ville etablere en virksomhed, der leverer godt og energivenligt indeklima – og intet andet.

De ydre rør på et af airteams ventilationsanlæg. airteam laver bl.a. anlæg til komfortventilation, som sørger for et optimalt indeklima og energibesparelser, og industriventilation f.eks. til medicinalindustrien og fødevarersektoren. Foto: airteam..

Virksomheden har siden udviklet sig på et fundament af de dygtigste fagspecialister og en tæt relation til kunderne. airteam er i dag Danmarks største ventilationsspecialist med 370 medarbejdere i Danmark og Sverige og omsætter nu årligt for næsten 1,1 milliard kroner.

”De var ret tunge, men til gengæld billige”, siger Poul Pihlmann om de aflagte skriveborde, som de tre iværksættere Peter Bentzen, Flemming Møller og Poul Pihlmann i 1998 købte fra det gamle amtssygehus i Aarhus og derefter slæbte ned til de nye lokaler. Og med de tunge skriveborde var airteam i luften.

Peter, Flemming og Poul drev sammen virksomheden frem til 2016. airteam var på det tidspunkt allerede en af landets største ventilationsvirksomheder med afdelinger i hele landet. Da der var enighed om at ophæve musketér-eden, trådte Peter og Flemming ud af virksomheden, mens Poul Pihlmann fortsatte.
Samtidig kom det svenske firma Ratos ind som ny partner og aktionær. Og med Ratos i airteams ejerkreds blev der plads til ambitioner om ekspansion i Norden, og satsningen i Sverige blev indledt. Det startede med opkøbet af Luftkontroll Energy i 2018, efterfulgt af udvidelse med flere afdelinger i Sverige fra Malmø i syd til Kiruna i nord.

airteams første opgave i 1998 var at installere et ventilationssystem i Dagli’ Brugsen i Them lidt udenfor Aarhus. I dag, 25 år efter, er airteam landets største specialiserede ventilationsselskab. Mere end 370 fagspecialister med så forskellige baggrunde som ingeniør, maskinmester, bygningskonstruktør, teknisk tegner, administration, service med mere., leverer viden, der bidrager til det bedst mulige indeklima i Danmark og Sverige.
Som andre virksomheder kan airteam også mærke, at de som en aktiv del af den grønne omstilling er blevet en mere eftertragtet arbejdsplads for de gode medarbejdere.

Som Poul Pihlmann siger:
”Vi kan godt mærke, at for eksempel nyuddannede ingeniører er lettere at tiltrække, når de finder ud af, at vi er en vigtig spiller i den grønne omstilling. Heldigvis lægger medarbejderne vægt på, at arbejdet skal bidrage til et bedre klima og miljø”.

airteams medarbejdere har i 25 år leveret godt indeklima til både kontorbygninger, butikscentre, varehuse, fabrikker, P-huse og medicinalfirmaer i Danmark og Sverige.

”Der er mange projekter, man kunne fremhæve, men entreprisen på 23 ventilationsanlæg til Mærsk Tårnets 18 etager, hvoraf de 12 etager er indrettet med laboratorier, er nok noget af det mest komplekse, vi har leveret til dato”, siger Poul Pihlmann og supplerer:

”Det projekt flyttede airteam til et højere niveau. Der er intet, vi ikke kan lave efter det”.

Airteam var en stolt virksomhed, da de modtog resultatet af den seneste måling af medarbejdernes trivsel, den såkaldte GAIS-undersøgelse (God Arbejdslyst Indeks Score).
Trivselsmålingen viste nemlig, at medarbejdertilfredsheden hos airteam lå et pænt stykke over landsgennemsnittet. Den slags resultater kommer ikke af sig selv, og hos airteam er det også resultatet af en målrettet indsats.
Airteams medarbejdere har alle en berettiget forventning om en arbejdsdag med frihed under ansvar, korte beslutningsveje, fagligt kompetente kolleger og gode personlige udviklingsmuligheder.

”Vi er fagspecialister, eller om du vil: nørder på den gode måde”, forklarer Poul Pihlmann.

”Og samtidig skal vi være i øjenhøjde med kunden og være garanten for den gode løsning, den aftalte løsning. Den løsning som kunden forventer”, forklarer han.

At fylde ny viden på i forvejen dygtige medarbejdere er målet med virksomhedens eget ”airteam Academy”. Her er der løbende videreuddannelse af medarbejderne i projektledelse, jura, faglige fag og meget mere. Alt sammen for at dygtiggøre medarbejderne med specialistviden indenfor ventilation og ruste dem til dialogen med kunderne.

Fremtiden ser både lys og grøn ud for airteam.

”Folketingets målsætning om 70 procents nedsættelse af CO2-udledningen kommer til at påvirke byggebranchen langt mere, end vi hidtil har oplevet”, fastslår Poul Pihlmann.

Læs også: Rekordvåd sommer kalder på bedre rensning af regnvand

”Det er en del af airteams DNA at udvikle produkter, der medvirker til at passe godt på ressourcerne. Vi er en vigtig del af den grønne omstilling, og vi arbejder målrettet efter at drive en grønnere dagsorden”, siger Poul Pihlmann og tilføjer:

”Vi glæder os til at bruge de næste mange år på at hjælpe vores kunder med at reducere deres klimaaftryk og CO2-udledning med grønne ventilationsløsninger, som samtidig bidrager til et sundt indeklima for rigtig mange mennesker”.

- PiB

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

20.02.2025Genvex

Sponseret

Hvad bør du vide inden du vælger ventilationsanlæg?

18.02.2025Geovent

Sponseret

Fra kampvogne til kaserner – Geovent sikrer ren luft i militære installationer i Europa

12.02.2025Genvex

Sponseret

Prøv vores beregner – og find dit ventilationsanlæg

28.01.2025Genvex

Sponseret

Derfor bør du vælge et Combi-anlæg til dit projektbyggeri

28.01.2025Geovent

Sponseret

Geovent A/S introducerer en ny mobil udsugningsenhed - GeoGo Black W3!

24.01.2025Genvex

Sponseret

Sådan styrer du dit ventilationsanlæg med et Optima-display

16.01.2025Genvex

Sponseret

Er dit ventilationsanlæg klar til vinteren?

10.01.2025Genvex

Sponseret

Filterskift i dit Genvex-anlæg – derfor er det vigtigt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding