Fremgangen i byggebeskæftigelsen blev beskeden i 3. kvartal

Med 700 flere beskæftigede i bygge- og anlægsbranchen i 3. kvartal er beskæftigelsen i branchen nu den højeste i 11 år. Fremgangen har dog været begrænset det seneste halve år. Og Dansk Byggeri venter, at byggebeskæftigelsen flader ud i den kommende tid.

Især på anlægsområdet kan virksomhederne se frem til mindre aktivitet i den kommende tid, fordi der sættes færre projekter i gang. .

Nye tal fra Danmarks Statistik viser at der i 3. kvartal var 178.200 beskæftigede i bygge- og anlægsbranchen, en stigning på 700 i forhold til kvartalet før. Ifølge erhvervs- og arbejdsgiverorganisationen Dansk Byggeri er der flere tegn på, at stigningen nu er ved at toppe.   

”Vi ved, at anlægsvirksomhederne har fået færre vej- og baneprojekter at regne på. Der afsluttes simpelt hen flere projekter, end det startes op. Senest er det store anlægsarbejde på metrocityringen i København blevet afleveret”, siger økonomisk konsulent i Dansk Byggeri Jacob Hangaard.

Dansk Byggeri venter også, at byggeriet af nye boliger vil begynde at vende pilen en smule nedad i den kommende tid, dog på et fortsat højt niveau. Til gengæld er de mange renoveringer af bygninger og boliger med til at holde byggeaktiviteten oppe.

”Det skyldes ikke mindst det rekordlave renteniveau, som får boligejerne til at lægge deres realkreditlån om. Mange bruger de større friværdier til at renovere deres boliger”, siger Jacob Hangaard.

Tømrere og el-installatører ansætter flere
Tømrermestrene med 2.000 flere beskæftigede og el-installatørerne med 1.300 flere det seneste år har oplevet den største fremgang i beskæftigelsen. I procent svarer det til, at beskæftigelsen for tømrerne er steget med 5,3 og for el-installatørerne med 4,6 procent det seneste år.

”Udfordringerne med at skaffe kvalificerede medarbejdere til branchen er der altså stadig og vil ikke forsvinde, selv om stigningen i beskæftigelsen flader ud. Men det er positivt, at grupper, der i dag står uden for arbejdsmarkedet, som for eksempel flygtninge og kontanthjælpsmodtagere, nu i større omfang kan få fodfæste på arbejdsmarkedet”, siger Jacob Hangaard.

En langsigtet plan for infrastruktur efterlyses
Især på anlægsområdet kan virksomhederne se frem til mindre aktivitet i den kommende tid, fordi der sættes færre projekter i gang. Dansk Byggeri efterlyser derfor en langsigtet investeringsplan for infrastrukturen.

”Regeringen har udskudt forhandlingerne om en samlet plan for infrastruktur frem mod 2030. Det er en skam, for jo længere tid der går, jo mere stiger trængslen og jo større risiko er der for at anlægsvirksomhederne mister erfarne og kvalificerede medarbejdere, der bliver svære at erstatte, når udviklingen vender. Allerede nu ligger der utallige rentable projekter og venter, og med de meget lave renter vil det være fornuftigt at sætte dem i gang så hurtigt som muligt”, siger Jacob Hangaard.

- JKK

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg