Fynske håndværkere skaber netværk for lærlinge

I Assens er flere virksomheder gået sammen og har oprettet et lærlingenetværk, hvor unge, der er i lære i en lokal virksomhed, mødes og udveksler idéer og erfaringer. Netværket ”Lærling Vestfyn” skal både støtte de unge og gøre det mere attraktivt at vælge en erhvervsuddannelse.

Cirka 50 lærlinge er tilknyttet Lærling Vestfyn. Foto: Udvikling Assens. .

Fyn har fået sit første netværk for lærlinge. Omkring 50 lærlinge fra lokale virksomheder i Assens mødes med jævne mellemrum for at udveksle erfaringer, blive klogere på hinandens fag og lære nyt. Det er Udvikling Assens samt de lokale bygge-, el- og VVS-virksomheder, der står bag det tværfaglige netværk ”Lærling Vestfyn”.

”Det er vigtigt, at de unge bruger hinanden, når de er i praktik og derfor ikke hver dag mødes med klassekammeraterne på skolen. Jeg håber, det kan være med til at gøre det mere attraktivt at vælge en erhvervsuddannelse og vise, at vi som branche gerne vil tage os godt af de unge, der vælger en fremtid inden for vores fag”, siger formand for Dansk Byggeri Fyn, Dan Johansen.

Lærer hinandens fag at kende
Senest har lærlingenetværket holdt faglig fredagsbar med grill og hygge. Og når lærlinge mødes på tværs af brancher, lærer de også hinandens fag og udfordringer at kende og får nemmere ved at arbejde sammen på byggepladsen.

”På en byggeplads er det vigtigt, at fx tømreren har forståelse for de udfordringer, som elektrikeren står overfor. På den måde bliver de bedre til at samarbejde og fx hjælpe hinanden med at løse de problemer, der kan opstå på en byggeplads og sammen få byggeriet færdigt til tiden”, siger Dan Johansen.

Hos Udvikling Assens, der er en erhvervsforening, som arbejder for at fremme udviklingen af det lokale erhvervsliv på Vestfyn, glæder direktør Kristine Lawaetz Lyngbo sig over, at så mange virksomheder og lærlinge bakker op om netværket.

”Hvis det også i fremtiden skal være muligt for virksomhederne på Vestfyn at finde de medarbejdere, de har brug for i nærområdet, må vi i fællesskab gøre det endnu mere attraktivt at vælge en erhvervsuddannelse, og det tror jeg på, at lærlingenetværket kan være med til. Virksomhederne har vist en stor interesse og bakket op ved i hverdagen at give plads til, at deres lærlinge kan deltage”, siger hun.

Først på Fyn
Sorø var de første til at oprette et lærlingenetværk, og nu har Udvikling Assens sammen med de lokale virksomheder på Vestfyn også gjort det som de første på Fyn.

”Jeg kan kun anbefale andre på Fyn til at oprette et netværk for lærlinge, og vi deler gerne ud af vores erfaringer med at starte op og facilitere netværket”, siger Kristine Lawaetz Lyngbo.

- JKK

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding