Gammel kabelføring gav lettere og billigere installering

Tomsgårdshuses gamle ethernet blev genbrugt, da Dansk Kabel TV skulle installere nyt dørtelefonanlæg.

Det IP-baserede system har både video-porttelefon og adgangskontrol med en lille adgangsbrik, beboere og ansatte kan bruge som elektronisk nøgle. Foto: Peter Mulvany..

Det gik slag i slag, da Dansk Kabel TV på otte uger skulle installere dørtelefonanlæg til de 411 lejligheder i boligforeningen Tomsgårdshuse. Sikringsrådgiver Jan Svendsen fortæller, at Dansk Kabel TV er store og stærke på boligforeninger, hvor de sidder tungt på markedet. De fandt derfor hurtigt den nødvendige arbejdskraft, da kunden kom med en tidsplan på to måneder.

Læs også: Installationen var kvik, da tidsplanen var stram

”Når en kunde har bestemt sig, er det meget almindeligt, at det skal gå hurtigt. Så hvis man vil have opgaven, må man flytte rundt på de andre opgaver, man har. Den største opgave er at koordinere adgangen til den enkelte lejligheder, men den kontakt har bestyrelsen”, siger Jan Svendsen.

”Der er en præventiv virkning med videoovervågning, der kan tjene sig hjem på nogle år ved at forebygge hærværk…”

Jan Svendsen, sikringsrådgiver i Dansk Kabel TV

Den stramme tidsplan skyldtes renoveringen af lysningerne i døren, hvor en stenhugger skulle medvirke. Samtidig blev installationen gjort lettere og billigere, fordi selskabet kunne genbruge den ethernet-kabling der i forvejen var i væggene.

Hærværk øger interessen
Jan Svendsen fortæller, at mange boligforeninger i belastede boligområder ønsker at løse problemer med hærværk og ubudne gæster. Hvis problemet vokser dem over hovedet, er de meget interesseret i overvågning og adgangskontrol.

”Det er altid nemmere at beslutte noget, når der er problemer. Der er en præventiv virkning med videoovervågning, der kan tjene sig hjem på nogle år ved at forebygge hærværk, eller dokumentere hvad der er foregået med detaljerede kameraer”, siger han.

Også den centrale styring af chipbrikkerne er populær i boligforeningens administration. Nu kan en håndværker få en adgangsbrik programmeret til at give adgang netop de dage, han skal arbejde på ejendommen.

”Det betyder meget, at man sparer administration på ikke at have et bundt nøgler, så man ikke skal skifte hele låsesystemet, hvis en nøgle bliver stjålet eller mistet”, siger Jan Svendsen.

Historisk set udspringer Dansk Kabel TV af telefonselskabet TDC. I dag har Dansk Kabel TV 350 ansatte på syv adresser, hvoraf 40 arbejder i DKTV Sikring med over 40 års erfaring og produkter for videoovervågning, tyverialarmer, sikring, adgangskontrol og kontrolcentral.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Annonce

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams