Google-åbning i Fredericia viser værdien af danske datacentre

Google har indviet sit nye datacenter ved Fredericia efter en investering på 4,5 milliarder kroner, der drives med grøn strøm.

Datacenter Industrien arbejder nu med at bringe aktørerne sammen til videreudvikling af fremtidens grønne data center. Foto: Ritzau Scanpix/Marcio Jose Sanchez..

Googles data center drives med grøn strøm og har blandt andet affødt milliardinvestering i fem danske solcelleparker.

“Det er et af de mest bæredygtige datacentre i verden, og dermed viser Google vejen sammen med de andre store aktører, der foreløbig har investeret kraftigt i Danmark. De har alle sammen meget ambitiøse mål for brug af grøn energi”, siger Henrik Hansen, direktør for brancheforeningen Datacenter Industrien og tilføjer:

“De høje ambitioner kan opfyldes her i landet, hvor vi både har store mængder grøn energi og verdens bedste muligheder for at udnytte overskudsvarmen i fjernvarmenettet. Det er en meget stærk pakke og et meget stærkt argument for, at Danmark skal tiltrække endnu flere investeringer. Datacentre bruger meget strøm, men her i landet kan vi udvikle og drive dem klimaneutralt”.

Til det nye data center i Fredericia har Google investeret i danske solcelleparker med en samlet effekt på 160 MW. Ifølge en rapport fra Copenhagen Economics er de store, langvarige kontrakter eksempelvis med Googles nye data center afgørende for, at der kan etableres ny, grøn energiproduktion med stort volumen. Det gælder blandt andet for den danske virksomhed Better Energy, der siden 2018 har udviklet nye projekter med vedvarende energi helt uden offentlig støtte.

Henrik Hansen påpeger, at Google og andre store operatører af datacentre lægger en solid bund under projekterne, som dermed gør, at datacentrene bliver en afgørende kraft til at skubbe gang i ny grøn energiproduktion. Samtidig sikrer de et stort bidrag til de kæmpe investeringer i el-nettet, der er nødvendige for elektrificering af hele samfundet, når der skal omlægges fra fossil energi.

Datacenter Industrien arbejder nu med at bringe aktørerne sammen til videreudvikling af fremtidens grønne data center i et projekt med fælles testcenter, der blandt andet skal finde løsninger for endnu bedre udnyttelse af overskudsvarme.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

SG Armaturen A/S

Sponseret

UniLED Mini

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle