Grønt lys til flere vindmøller på havet

Regeringen vil skrue yderligere op for produktionen af strøm fra havvindmøller frem mod 2030. Det er realistisk og helt nødvendigt for den grønne fremtid, mener Green Power Denmark, som glæder sig over, at regeringen imødekommer flere ønsker fra energibranchen.

Regeringen vil skrue yderligere op for produktionen af strøm fra havvindmøller frem mod 2030. Det er realistisk og helt nødvendigt for den grønne fremtid, mener Green Power Denmark, som glæder sig over, at regeringen imødekommer flere ønsker fra energibranchen. Foto: 123rf.com..

Selskaber skal have mulighed for at bygge endnu flere møller per kvadratmeter havareal end tidligere. Det har været et klart ønske fra Green Power Denmark længe, og nu vil regeringen føre det ud i livet, fremgår det af planer, som blev offentliggjort på det grønne topmøde på Marienborg.

”Regeringen trutter i hornet og blæser for alvor til grøn offensiv. Klimakrisen, den sikkerhedspolitiske situation og de høje energipriser kalder på en hidtil uset udbygning af grøn energi. Det er ikke bare realistisk at bygge flere vindmøller på de udpegede områder, det er bydende nødvendigt. Energibranchen er klar til at gå i gang lige så snart, der er landet en politisk aftale”, siger Kristian Jensen og understreger,

”Det er helt afgørende, at regeringen og Folketinget inden for kort tid bliver enige om en udbudsmodel for havvind, så vi kan komme i gang. Vi har vanvittigt travlt, hvis havvindmøllerne skal snurre inden 2030. De kommende udbud skal ikke kun fokusere på pris, men fremme bæredygtige værdikæder og innovative løsninger for bedre havmiljø”.

Regeringens plan betyder helt konkret, at det statslige havvindsudbud - udover de tidligere besluttede ni gigawatt - også indeholder en forventet yderligere opsætning af vindmøller, der kan bringe totalen for udbuddet op på 14 gigawatt. Til sammenligning står der i dag 2,3 gigawatt havvindmøller på havet.

Læs også: Finansvirksomheder tænker grønt sammen

Derudover vil regeringen reservere 30 procent af havarealet til vindmøller, og man åbner for Power-to-X-udbud på 1,25 milliarder kroner.

”Vi får brug for al den grønne strøm, vi kan producere. Så hurtigt det kan lade sig gøre, skal vi have omstillet vores samfund til at køre på strøm i stedet for benzin, olie og kul. Det betyder, at bilerne skal køre på strøm, industrien skal producere ved hjælp af strøm, og vi skal i gang med at producere grønne brændstoffer til fly, skibe og lastbiler ved hjælp af strøm”, siger Kristian Jensen.

Han understreger, at det stadig haster med en løsning på åben-dør-ordningen, og hæfter sig ved, at regeringen nu lægger sig i selen for at finde en løsning med EU.
”De statslige udbud af havvind kan ikke erstatte åben dør-ordningen. Vi har brug for en hurtig markedsdrevet udbygning, hvis Danmark skal blive et foregangsland indenfor Power-to-X. Her kan vi ikke vente til de statslige havvindmølleparker er i drift i 2030. Til den tid vil andre lande for længst sidde på markedet for grønne brændstoffer til tung transport. Derfor opfordrer jeg regeringen til at indkalde branchen til dialog om at finde en løsning”, siger Kristian Jensen.

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

LUFFT WS800-UMB: Den ultimative alt-i-én vejrsensor med lynnedslagsdetektering

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Installator.dk

AO køber sig tættere på privatkunderne med VVSplus

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup