Hedensted VVS overtager VVS Snaptun

Fra den 1. december har Hedensted VVS overtaget VVS Snaptun, som er virksomhedens sjette opkøb siden 2000.

”Det lå ikke i planerne, da jeg i sin tid startede op som selvstændig, men man skal tage de chancer, man får her i livet", siger Jens Palmelund, ejer af Hedensted VVS. Arkivfoto..

Det lå egentlig ikke i planerne, at Hedensted VVS skulle vokse sig til en stor virksomhed, da Jens Palmelund for 17 år siden blev selvstændig.

Men med købet af VVS Snaptun er Hedensted-virksomheden nu oppe på 25 ansatte og dækker et område i en radius af 50 kilometer fra Hedensted, skriver ugeavisen.dk.

VVS Snaptun blev en del af Hedensted VVS den 1. december og er således den sjette mindre virksomhed, som Jens Palmelund overtager:

”Det lå ikke i planerne, da jeg i sin tid startede op som selvstændig, men man skal tage de chancer, man får her i livet. Jeg køber kun virksomheder, der passer godt ind i vores egen, nemlig dem, der fokuserer på reparation og vedligehold. Større projekter er vi ikke interesserede i”, siger Jens Palmelund til ugeavisen.dk.

Læs også: Markant flertal vil bevare håndværkerfradraget

Foretager langvarigt generationsskifte
Hos Hedensted er man i øjeblikket i gang med et langvarigt generationsskifte. Her er det planen, at Jens Palmelunds første lærling skal overtage virksomheden:

”Michael Thomsen kom i 2002 som min første lærling, og han er med til at træffe beslutningerne i dag. Men vi tager det stille og roligt, og jeg regner ikke med, at generationsskiftet er gennemført før om 10 år”, siger Jens Palmelund til ugeavisen.dk.

Med opkøbet af VVS Snaptun overtager Hedensted VVS virksomhedens to ansatte, mens ejeren Henrik Due stopper. Det er en beslutning, han selv har truffet, fordi han ønsker at prøve kræfter med noget nyt:

”Jeg startede i VVS Snaptun som lærling for 40 år siden og har selv været ejer de sidste 26 år. Nu er tiden kommet til at prøve noget nyt. Jeg ved ikke endnu, hvad det skal være, men jeg glæder mig”, siger Henrik Due til ugeavisen.dk.

Ifølge ugeavisen.dk er det planen, at VVS Snaptun skal fortsætte som hidtil, men blot som en underafdeling af Hedensted VVS og Energiservice.

- EL

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia