Hotel Villa Copenhagen har valgt AXOR til badeværelserne

På Villa Copenhagens badeværelser finder man AXORs produkter i form af håndvaske, badekar og bruseområder, hvor nogle af AXOR-armaturerne er specialtilpassede med Shamballa diamantgreb.

AXOR tilbyder specialtilpassede løsninger i form af eksempelvis AXOR FinishPlus specialoverfladerne. Foto: AXOR..

Når det gælder bæredygtighed, har Villa Copenhagen valgt at fokusere på fire af FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. Arbejdet hen imod målene indebærer en række tiltag for miljøet og lokalsamfundet – blandt andet med fokus på råvarerne i restauranten, faciliteter og tilbud på værelserne og de valgte byggematerialer. Det var derfor et krav, at armaturer og brusere til hotellet var vand- og energibesparende uden at gå på kompromis med design, kvalitet eller komfort. Og der var AXOR et oplagt valg, da alle mærkets håndvaskarmaturer og en lang række brusere automatisk sparer på vandet takket være den indbyggede EcoSmart-teknologi.

”Vi er selv en grøn virksomhed med fokus på bæredygtighed lige fra produktion til færdigt produkt, så det var ikke noget problem at leve op til projektets høje krav på dette område. Det brusersystem, Villa Copenhagen ønskede rent designmæssigt, fås ikke som standard i en vandbesparende EcoSmart-version, men det fremstillede vi specielt til dem”, fortæller Dan Rosendal, salgschef i Hansgrohe Danmark.

Samtidig kunne AXOR tilbyde specialtilpassede løsninger i form af eksempelvis AXOR FinishPlus specialoverfladerne, der lod hotellet vælge produkter i den ønskede sorte, børstede krom-overflade, der ovenikøbet er PVD-behandlet for særligt høj kvalitet.

-CH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Mød Wygwam Danmark A/S på El & Teknik 2026

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix IME – Individuelt Miljøvenligt Energikoncept til beboelsesejendomme

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny viceadm. direktør i Energistyrelsen

Installator.dk

Kinas varmepumpeindustri buldrer frem

Installator.dk

Mumle åbner DM i Skills 2026 i Hjørring

Installator.dk

Koble leverer første overskud efter markant fremgang

Installator.dk

Geopolitik presser på: Organisationer vil have ny Power-to-X-strategi

Installator.dk

Heras samler danske sikringsaktiviteter under ét brand

Installator.dk

DI: Etabler fleksibelt elmarked nu – løsningerne findes allerede

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle