Hotel Villa Copenhagen har valgt AXOR til badeværelserne

På Villa Copenhagens badeværelser finder man AXORs produkter i form af håndvaske, badekar og bruseområder, hvor nogle af AXOR-armaturerne er specialtilpassede med Shamballa diamantgreb.

AXOR tilbyder specialtilpassede løsninger i form af eksempelvis AXOR FinishPlus specialoverfladerne. Foto: AXOR..

Når det gælder bæredygtighed, har Villa Copenhagen valgt at fokusere på fire af FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. Arbejdet hen imod målene indebærer en række tiltag for miljøet og lokalsamfundet – blandt andet med fokus på råvarerne i restauranten, faciliteter og tilbud på værelserne og de valgte byggematerialer. Det var derfor et krav, at armaturer og brusere til hotellet var vand- og energibesparende uden at gå på kompromis med design, kvalitet eller komfort. Og der var AXOR et oplagt valg, da alle mærkets håndvaskarmaturer og en lang række brusere automatisk sparer på vandet takket være den indbyggede EcoSmart-teknologi.

”Vi er selv en grøn virksomhed med fokus på bæredygtighed lige fra produktion til færdigt produkt, så det var ikke noget problem at leve op til projektets høje krav på dette område. Det brusersystem, Villa Copenhagen ønskede rent designmæssigt, fås ikke som standard i en vandbesparende EcoSmart-version, men det fremstillede vi specielt til dem”, fortæller Dan Rosendal, salgschef i Hansgrohe Danmark.

Samtidig kunne AXOR tilbyde specialtilpassede løsninger i form af eksempelvis AXOR FinishPlus specialoverfladerne, der lod hotellet vælge produkter i den ønskede sorte, børstede krom-overflade, der ovenikøbet er PVD-behandlet for særligt høj kvalitet.

-CH

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

10 råd til en god beholderinstallation

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle