Hurtigt bredbånd buldrer nu også frem i sommerhusområder

Energistyrelsens bredbåndskortlægning 2021 viser, at bredbåndsdækningen i hele landet, og særligt i landzoneområderne, er blevet endnu bedre det seneste år.

96 procent af boliger og virksomheder har adgang til mindst 100/30 Mbit/s. Foto: Energistyrelsen..

Hvis de lange sommeraftener skal bruges på at streame de nyeste film og serier, kan danskerne roligt søge mod sommerhuset. I det seneste år er der i den grad udrullet hurtigt bredbånd til de danske sommerhuse. Det betyder, at 81 procent af sommerhusene nu har adgang til lynhurtigt bredbånd med download-hastigheder på mindst 100 Mbit/s og upload på mindst 30 Mbit/s.

”En stabil og hurtig internetforbindelse er for mange danskere og turister en vigtig del af den gode ferie. Derfor er jeg rigtig glad for at se, hvor hurtigt og godt det går med at forbedre dækningen i sommerhusområderne”, siger klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen.

Også landets boliger og virksomheder har nydt godt af den bredbåndsudrulning, som har fundet sted det seneste år. Den såkaldte restgruppe af boliger og virksomheder, som ikke har adgang til lynhurtigt bredbånd på mindst 100 Mbit/s download og 30 Mbit/s upload, er reduceret med 22 procent. Det betyder, at cirka 27.000 bolig- og virksomhedsadresser har fået adgang til 100 Mbit download og 30 Mbit upload det seneste år. Sammenlagt har 96 procent af alle danske boliger og virksomheder nu adgang til de høje hastigheder.

-CH

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

17.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Stærke løsninger til mørkere tider - LED belysning fra ECOFOSS

17.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Haupa presseværktøj, klippeværktøj, muffer og kabelsko

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Lan-com A/S

Sponseret

Glaskuben i København er blevet gennemrenoveret og har fået Giga-Lan 10G Kabelsystem

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

Vælg belysningsfunktion før eller efter installation

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

UBIQUA batterilamper der kombinerer design og funktionalitet

16.09.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle