Hver 7. gaskunde har sagt farvel til gas

58.000 eller cirka hver syvende af alle gaskunder har indtil nu valgt at opsige deres gasforsyning til fordel for fjernvarme, varmepumper eller andre energiformer. Yderligere cirka 310.000 boliger skal ifølge den politiske ambition have fundet et alternativ til opvarmning med gas i 2035. I en ny publikation ”Klog konvertering af gasforbrug skal transformere gassystemet” giver Evida et indblik i den transformation, som gassystemet står over for.

Det er ikke bare rent praktisk en stor opgave at konvertere flere hundredetusinde forbrugere fra en energikilde til en anden. Det er også en opgave, som kræver planlægning og samarbejde på tværs af sektorer for at kunne løses klogt til gavn for den enkelte og samfundet. Foto: 123rf.com..

Det er ikke bare rent praktisk en stor opgave at konvertere flere hundredetusinde forbrugere fra en energikilde til en anden. Det er også en opgave, som kræver planlægning og samarbejde på tværs af sektorer for at kunne løses klogt til gavn for den enkelte og samfundet.

Med et vidtforgrenet gasdistributionsnet, der rækker ud i 89 af landets kommuner, er Evida en gennemgående aktør i hele denne konvertering. Derfor har Evida blandt andet nedsat en taskforce, som har til opgave at bidrage med data, viden og koordinering på tværs af interessenter og kommuner, ligesom Evida stiller et digitalt værktøj til rådighed for kommuner, rådgivere og fjernvarmeselskaber, hvorfra de kan trække centrale gasdata. Evida arbejder desuden tæt sammen med kommuner, forsyningsselskaber og brancheforeninger om både den praktiske del af konverteringen og hele planlægningsdelen.

Læs også: Lokal grøn strøm til attraktive priser på Lolland

”Det forpligter at have en central position i den igangværende grønne omstilling af energisystemet. Vi ser, at biogasproduktionen stiger, og nye gasser som brint og CO2 skal transporteres inden for kort tid, samtidig med, at gasforbruget falder drastisk, og kunderne konverterer væk fra naturgas. Alt sammen er det noget, Evida er en del af og har stor interesse i at sikre sker på en hensigtsmæssig måde – til gavn for samfundet og den enkelte”, siger Kim Søgård Bering Kristensen, CEO i Evida.

Fakta:
• Cirka 58.000 gaskunder har siden 2021 opsagt deres gasforsyning til fordel for andre varmekilder.
• 51 procent har ved opsigelse af gasforsyningen oplyst at skifte til fjernvarme, 48 procent til anden varmekilde og 1 procent har ikke ønsket at oplyse ny varmekilde.
• Jyderne er kommet hurtigst fra start med udskiftning af gas til fordel for andre varmekilder. Mindst 25 procent af de husstande i Jylland, som opvarmer boligen med gas, har opsagt deres gasforsyning. På Fyn er den relative andel 21 procent, på Syd- og Vestsjælland 16 procent, mens den på resten af Sjælland er mellem 9 og 11 procent.

- PiB

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

28.02.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

26.02.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

24.02.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os på Hannover Messe 2025

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Vejen - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

08.04.2025

Sted

Vejen

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Aarhus - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

09.04.2025

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.04.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Danvak
Konference
4 x 4 by Danvak – Brandsikring af ventilationsanlæg

Ventilationssystemer, designet til at transportere luft i bygninger, kan i en brandsituation potentielt føre varme, røg og flammer gennem kanalerne til andre dele af bygningen. Det er derfor afgørende, at ventilationskanaler, der passerer gennem brandadskillelser, er korrekt forseglet. Uden en korrekt tætning kan branden passivt sprede sig ved at udnytte åbninger eller svagheder i gennemføringer til tilstødende rum.

Dato

09.04.2025

Tid

11:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Svenstrup - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

10.04.2025

Sted

Svenstrup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

10.04.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup