Ingen slinger i sikkerhedsvalsen

Ajos’ el-montører har netop været på L-AUS kursus, som udlejningsvirksomhedens fastholder hvert år trods myndighedernes lempede retningslinjer.

Det er efter myndighedernes seneste ændring i Installationsbekendtgørelsen den enkelte virksomheds ansvar, at medarbejderne er tilstrækkeligt uddannet og periodisk bliver opdateret til at kunne arbejde sikkert på installationer under spænding. Foto: Ajos.

Alle el-montører i Ajos a/s’ afdeling for Midlertidige Installationer, der blandt andet sikrer byggestrøm på de danske byggepladser landet over, har for nyligt været på L-AUS kursus. Kurset omhandler sikkerhed ved arbejde på eller i nærheden af elektriske installationer med spænding på.

”Selvom myndighedernes krav om et årligt L-AUS kursus er bortfaldet, har vi i Ajos valgt at fastholde det som et årligt efteruddannelsesforløb. Derved giver vi vores medarbejdere på området de bedste forudsætninger for at udføre deres arbejde korrekt og komme hele hjem hver dag”, siger Jan Frandsen, afdelingschef for Midlertidige Installationer i Ajos a/s.

Det er efter myndighedernes seneste ændring i Installationsbekendtgørelsen den enkelte virksomheds ansvar, at medarbejderne er tilstrækkeligt uddannet og periodisk bliver opdateret til at kunne arbejde sikkert på installationer under spænding.

”Jeg bærer el-autorisationen i Ajos, så det er mit ansvar, at medarbejderne er klædt fagligt på til opgaverne. Derfor har jeg bestemt, at kurset skal fortsætte hvert år. Uheldsstatistikken viser fortsat ingen uheld, så den taler også til min fordel”, siger Ronnie Lindfoss, el-installatør i Ajos.

Forbedringer hvert år

Ajos havde en stor gruppe medarbejdere på L-AUS kursus i uge 44. Gruppen bestod både af elektrikere og de af afdelingens øvrige ansatte, som ofte er med ude på byggepladserne, hvor opgaverne kræver mere end en person. Efter en teoretisk gennemgang af nye regler og vejledninger fra en ekstern ekspertkonsulent blev teorien med det samme overført til praksis.
 
”Jeg kan se konkrete forbedringer hos medarbejderne fra år til år. I år lavede de færre fejl i den praktiske afprøvning end året før. Fejl som vi kunne opfange på stedet og via en konstruktiv dialog få afklaret til alles gavn. Hvis man ikke ved, hvad man har med at gøre, eller ikke udfører opgaven korrekt, når man arbejder med spænding på, risikerer man at få en dødbringende mængde ampere igennem sig”, tilføjer Ronnie Lindfoss.

-CH

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

30.01.2026Installator.dk

Milepæl: Flere elbiler end dieselbiler i Danmark

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

29.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Casambi – trådløs lysstyring med stor fleksibilitet

29.01.2026Installator.dk

Danmark importerede rekordmeget el i 2025

28.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Hvordan planlægger du et datacenter i Danmark i 2026…

27.01.2026Installator.dk

Danmark og Tyskland enige om Energiø Bornholm

26.01.2026Installator.dk

Danmark med i aftale om 100 gigawatt havvind

23.01.2026Installator.dk

Green Power Denmark om kritisk situation: Energinet skal i offensiven

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn