Ingen slinger i sikkerhedsvalsen

Ajos’ el-montører har netop været på L-AUS kursus, som udlejningsvirksomhedens fastholder hvert år trods myndighedernes lempede retningslinjer.

Det er efter myndighedernes seneste ændring i Installationsbekendtgørelsen den enkelte virksomheds ansvar, at medarbejderne er tilstrækkeligt uddannet og periodisk bliver opdateret til at kunne arbejde sikkert på installationer under spænding. Foto: Ajos.

Alle el-montører i Ajos a/s’ afdeling for Midlertidige Installationer, der blandt andet sikrer byggestrøm på de danske byggepladser landet over, har for nyligt været på L-AUS kursus. Kurset omhandler sikkerhed ved arbejde på eller i nærheden af elektriske installationer med spænding på.

”Selvom myndighedernes krav om et årligt L-AUS kursus er bortfaldet, har vi i Ajos valgt at fastholde det som et årligt efteruddannelsesforløb. Derved giver vi vores medarbejdere på området de bedste forudsætninger for at udføre deres arbejde korrekt og komme hele hjem hver dag”, siger Jan Frandsen, afdelingschef for Midlertidige Installationer i Ajos a/s.

Det er efter myndighedernes seneste ændring i Installationsbekendtgørelsen den enkelte virksomheds ansvar, at medarbejderne er tilstrækkeligt uddannet og periodisk bliver opdateret til at kunne arbejde sikkert på installationer under spænding.

”Jeg bærer el-autorisationen i Ajos, så det er mit ansvar, at medarbejderne er klædt fagligt på til opgaverne. Derfor har jeg bestemt, at kurset skal fortsætte hvert år. Uheldsstatistikken viser fortsat ingen uheld, så den taler også til min fordel”, siger Ronnie Lindfoss, el-installatør i Ajos.

Forbedringer hvert år

Ajos havde en stor gruppe medarbejdere på L-AUS kursus i uge 44. Gruppen bestod både af elektrikere og de af afdelingens øvrige ansatte, som ofte er med ude på byggepladserne, hvor opgaverne kræver mere end en person. Efter en teoretisk gennemgang af nye regler og vejledninger fra en ekstern ekspertkonsulent blev teorien med det samme overført til praksis.
 
”Jeg kan se konkrete forbedringer hos medarbejderne fra år til år. I år lavede de færre fejl i den praktiske afprøvning end året før. Fejl som vi kunne opfange på stedet og via en konstruktiv dialog få afklaret til alles gavn. Hvis man ikke ved, hvad man har med at gøre, eller ikke udfører opgaven korrekt, når man arbejder med spænding på, risikerer man at få en dødbringende mængde ampere igennem sig”, tilføjer Ronnie Lindfoss.

-CH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

10.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

3200W DC/AC inverter med indbygget UPS-funktion

10.07.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Installer, indstil og glem det: Ny timerafbryder fra LK FUGA

08.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

2200W DC/AC inverter med indbygget UPS funktion

08.07.2025Installator.dk

PowerGo klar med 300 nye ladepunkter

08.07.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Ny rapport: Elnettet står over for to massive udfordringer

06.07.2025Alcadon ApS

Sponseret

Så du webinaret med STL og Alcadon?

04.07.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Elegant spejlbelysning med integreret LED

04.07.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

CCS megawatt ladekabler op til 1.000 kW – High Power Charging genopfundet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup