Intelligente installationer skal sikres mod hackerangreb

Hackertruslen rykker mod de intelligente installationer, lyder det fra Høyrup & Clemmensen. Den nyeste viden skal være med til at sikre virksomheders IoT-enheder.

Mange virksomheder har IoT-enheder, der er sårbare overfor hackerangreb, vurderer Høyrup & Clemmensen. Arkivfoto. .

Det er ikke kun computere, der kan blive udsat for hackerangreb. I takt med, at boliger bliver mere intelligent styret, kan installationer, som regulerer energiforbrug, sikkerhed og indeklima i bygninger, også blive ramt.

Det var budskabet, da elinstallatøren Høyrup & Clemmensens holdt oplæg i forbindelse med Indeklimaets Temadag 2017 i slutningen af september. Virksomhedens Jacob Frederiksen, projektleder i sikringsafdelingen, og Søren Østergaard, installationschef, fortalte til temadagen om hackertruslen, og om hvordan mange virksomheder ikke har taget de rette forholdsregler, når det gælder IoT-sikkerhed:

”Mange virksomheder har ikke fokus på sikkerheden omkring de mange enheder, der kan være koblet på det samme net, og det kan være et problem i fremtiden. Vi vil begynde at opleve, at enhederne kan blive hacket, og derfor er det vigtigt, at virksomheders IT-afdelinger bliver opmærksomme på, om der kan være enheder koblet til nettet, de ikke har kontrol over, og som de bør få kontrol over, så som intelligente bygningsinstallationer” siger Jacob Frederiksen.

Store konsekvenser ved manglende sikkerhed
Høyrup & Clemmensen arbejder dagligt med at sikre virksomheders IoT-enheder. Virksomheden har blandt andet været hyret af Københavns Kommune, der har intelligente bygningsinstallationer, som forbinder 75 skoler.

Installationerne betyder, at kommunens rådhusvagt kan være pedel for alle skolerne, men samtidig kan systemet også gøre det nemmere for hackere at bryde ind, hvis ikke sikkerheden er i top. I sådan et tilfælde er det vigtigt at sørge for, at bygningsinstallationernes internet er lukket, og at sikkerheden samtidig øges med firewalls og vpn-forbindelser, fortæller elinstallatøren.

Læs også: Høyrup & Clemmensen sikrer bedre netværksforbindelse på DTU

Det kan være svært at forestille sig konsekvenserne, hvis hackere begynder at bryde ind i virksomheders usikre IoT-systemer, mener Jacob Frederiksen. De vil nemlig være store og alvorlige:

”Skadesomfanget sætter hackerne selv grænser for, og det er svært at sige, hvad hacking af de forskellige systemer vil føre til. Hvis ikke vi passer på, kan det fx ende med, at hackerne kan få adgang til et hospitals intelligente systemer, så de fx kan slukke for ilten hos patienterne”, siger projektlederen.

-CHM 

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Netværksinfrastruktur FTTO og PoE

24.11.2025B.E.G.

Sponseret

Moderne lysstyring i det centrale Schweiz

17.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

10.11.2025B.E.G.

Sponseret

Bygningsautomatisering til forskning

10.11.2025Installator.dk

Trods BR18-krav: Alt for få bygninger bliver Smart buildings

10.11.2025WAGO Denmark A/S

Sponseret

Compact Controller 100 – maksimal ydelse på minimal plads

10.11.2025Belimo A/S

Sponseret

Pålidelige sensorer giver bedre HVAC

10.11.2025Luxtek ApS

Sponseret

Sådan klæder Luxtek installatørerne på til fremtidens bygningsautomatik

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.12.2025

Sted

Online + classroom