Intelligente installationer skal sikres mod hackerangreb

Hackertruslen rykker mod de intelligente installationer, lyder det fra Høyrup & Clemmensen. Den nyeste viden skal være med til at sikre virksomheders IoT-enheder.

Mange virksomheder har IoT-enheder, der er sårbare overfor hackerangreb, vurderer Høyrup & Clemmensen. Arkivfoto. .

Det er ikke kun computere, der kan blive udsat for hackerangreb. I takt med, at boliger bliver mere intelligent styret, kan installationer, som regulerer energiforbrug, sikkerhed og indeklima i bygninger, også blive ramt.

Det var budskabet, da elinstallatøren Høyrup & Clemmensens holdt oplæg i forbindelse med Indeklimaets Temadag 2017 i slutningen af september. Virksomhedens Jacob Frederiksen, projektleder i sikringsafdelingen, og Søren Østergaard, installationschef, fortalte til temadagen om hackertruslen, og om hvordan mange virksomheder ikke har taget de rette forholdsregler, når det gælder IoT-sikkerhed:

”Mange virksomheder har ikke fokus på sikkerheden omkring de mange enheder, der kan være koblet på det samme net, og det kan være et problem i fremtiden. Vi vil begynde at opleve, at enhederne kan blive hacket, og derfor er det vigtigt, at virksomheders IT-afdelinger bliver opmærksomme på, om der kan være enheder koblet til nettet, de ikke har kontrol over, og som de bør få kontrol over, så som intelligente bygningsinstallationer” siger Jacob Frederiksen.

Store konsekvenser ved manglende sikkerhed
Høyrup & Clemmensen arbejder dagligt med at sikre virksomheders IoT-enheder. Virksomheden har blandt andet været hyret af Københavns Kommune, der har intelligente bygningsinstallationer, som forbinder 75 skoler.

Installationerne betyder, at kommunens rådhusvagt kan være pedel for alle skolerne, men samtidig kan systemet også gøre det nemmere for hackere at bryde ind, hvis ikke sikkerheden er i top. I sådan et tilfælde er det vigtigt at sørge for, at bygningsinstallationernes internet er lukket, og at sikkerheden samtidig øges med firewalls og vpn-forbindelser, fortæller elinstallatøren.

Læs også: Høyrup & Clemmensen sikrer bedre netværksforbindelse på DTU

Det kan være svært at forestille sig konsekvenserne, hvis hackere begynder at bryde ind i virksomheders usikre IoT-systemer, mener Jacob Frederiksen. De vil nemlig være store og alvorlige:

”Skadesomfanget sætter hackerne selv grænser for, og det er svært at sige, hvad hacking af de forskellige systemer vil føre til. Hvis ikke vi passer på, kan det fx ende med, at hackerne kan få adgang til et hospitals intelligente systemer, så de fx kan slukke for ilten hos patienterne”, siger projektlederen.

-CHM 

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Bygningsautomatik efter BR18: Fra uklare krav til praktiske løsninger

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg