Investeringer i it halter i byggeriet

Op mod hver tredje bygge- og anlægsvirksomhed i Dansk Byggeris it-analyse ønsker bedre it-værktøjer. Men det kniber med investeringerne. Efter fire års uafbrudte stigninger i it-investeringerne, er kurven knækket.

Antallet af byggevirksomheder, der køber it-værktøjer, er faldende, viser analyse. Arkivfoto. .

Virksomhederne efterlyser bedre it-løsninger over hele linjen. I Dansk Byggeris nye analyse siger mellem 20 og 30 procent af virksomhederne, at de godt kunne tænke sig bedre it-værktøj til at styre produktion, kvalitetssikring, kalkulation og økonomi.

Men selv om virksomhederne altså selv er klar over, at det vil gavne hverdagen, forretningen og bundlinjen, hvis de invester mere i it, så holder de alligevel igen. Sidste år svarede 47 procent af virksomhederne, at de havde købt et it-værktøj inden for det seneste år. Det er et fald fra 53 procent året før og på niveau med 2015.

”Det er bekymrende at se, at udviklingen går den forkerte vej. Vi skal have flere til målrettet at investere i it, først og fremmest fordi det letter dagligdagen, øger produktiviteten og mindsker omkostningerne til gavn for hele virksomheden. I dag er it-værktøjer nødvendige, hvis man skal klare sig i konkurrencen på længere sigt”, siger direktør i Dansk Byggeri Michael H. Nielsen.

- JKK

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

31.12.2025Installator.dk

Godt Nytår!

29.12.2025Installator.dk

Seniorer i høj kurs i det tekniske erhvervsliv

23.12.2025Installator.dk

Glædelig Jul!

23.12.2025Installator.dk

Positiv udvikling i energi- og fragtpriser i 2025

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle