Kaj Larsen A/S opkøber Odsherred El-Service A/S

Opkøbet sker i forbindelse med Kaj Larsen A/S’ ønske om at vækste både organisk og gennem opkøb.

Jan Larsen, Direktør i Kaj Larsen A/S, fortæller, at Odsherred El-ServiceA/S vil fortsætte som en del af Kaj Larsen A/S. Foto: Kaj Larsen A/S..

Med opkøbet er der store forventninger til, at det vil skabe stor værdi for begge parter og ikke mindst hos kunderne.

Direktør i Kaj Larsen A/S, Jan Larsen, udtaler:

”Vi glæder os meget over denne aftale med Odsherred El-Service A/S, der med sine 11 dygtige medarbejdere er kendt for god kvalitet, et højt serviceniveau og tilfredse kunder. Herved sikres både virksomhedens dygtige og loyale medarbejdere, og kunderne vil forsat få den samme gode service, som altid har været kendetegnet for Odsherred EL-Service A/S. Vi er derfor heller ikke i tvivl om, at opkøbet er et perfekt match, som blot vil gøre os endnu stærkere og være til fordel for alle parter”.

Tidligere direktør og ejer af Odsherred El-Service A/S, Dan E. Jensen, ser også mange fordele i opløbet for begge virksomheder.

”Vi har i de sidste 15 år været igennem en fantastisk udvikling i Odsherred El-Service. Dette skyldes særligt vores loyale medarbejdere og gode faste kunder, som jeg gerne vil takke for det mangeårige gode samarbejde. Det har været en svær beslutning at afhænde firmaet, men jeg er sikker på, at aftalen med Kaj Larsen A/S vil sikre de bedste forhold for mine dygtige medarbejdere samt videreføre dét, som vi har skabt sammen i lokalområdet. Ligeledes vil min hustru, Nauja, fortsætte som en vigtig del af det daglige team hos Kaj Larsen A/S”, siger han.

Jan Larsen fortæller, at Odsherred El-ServiceA/S vil fortsætte som en del af Kaj Larsen A/S. Sammen vil de to parter fordoble antallet af el-montører, og dermed styrke deres kapacitet samt give endnu mere komplet service.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

03.12.2025Installator.dk

EU siger nej til russisk gas fra 2027

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

02.12.2025VELTEK

Sponseret

VELTEK styrker sekretariatet med ny chefrådgiver – Varmt velkommen til Anja Kraag

02.12.2025TEKNIQ

Sponseret

Sæt grænser før julefrokosten

02.12.2025KlarPris

Sponseret

Prisgennemsigtighed presser markedet. Hvordan vender du det til en fordel?

01.12.2025Installator.dk

Stark Danmark tæt på 10 mia. kr. i omsætning

01.12.2025Installator.dk

Danskerne holder igen med boligforbedringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle