Kemp & Lauritzens årsregnskab afspejler et specielt år

Det er især COVID-19, opkøbet og integrationen af Lindpro og udrulningen af nye omfattende digitale løsninger, der har præget det forgangne år for teknikvirksomheden.

Peter Kaas Hammer, administrerende direktør i Kemp & Lauritzen, har høje forventninger til 2021. Foto: Kemp & Lauritzen..

2020 har været et specielt år for Kemp & Lauritzen, hvor både COVID-19 og integrationen af Lindpro med 800 nye kollegaer har haft indflydelse på virksomhedens årsresultat. Samtidig har forretningen arbejdet videre med at sikre kunderne en stærkere tværfaglig og specialiseret kundeoplevelse med udgangspunkt i digitale teknologier, fortæller Peter Kaas Hammer, der er administrerende direktør i Kemp & Lauritzen.

”Vi udvikler løbende vores tværfaglige tilbud til kunderne, ligesom vi udruller nye digitale løsninger, der både kommer vores kunder og os selv til gavn. Her glæder jeg mig over, at vi i år er blevet en endnu stærkere og mere vidende og digital samarbejdspartner for alle vores kunder”, siger Peter Kaas Hammer.
Kemp & Lauritzen realiserede i 2020 en omsætning på 2.730 millioner kroner, hvilket er 498 millioner kroner mere end 2019. Købet af Lindpro, som indgår fra og med 1. april, har påvirket omsætningen positivt, imens COVID-19 har påvirket negativt, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Peter Kaas Hammer siger om 2020:

”Resultatet for 2020 har ikke levet op til forventningerne, men under omstændighederne er omsætning og resultat samlet set tilfredsstillende for os, når vi tager COVID-19, integrationen af Lindpro, og effekten af COVID-19 på integrationen i betragtning”.

Han tilføjer, at han har høje forventninger til 2021.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

04.12.2025Installator.dk

Aceve samler danske brands og køber op i Europa

04.12.2025Installator.dk

Bygma finder ny regionsdirektør internt

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

03.12.2025Installator.dk

EU siger nej til russisk gas fra 2027

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle