Kritik af regeringens energiudspil: Det er en skrivebordsøvelse

Interesseorganisationen Synergi kritiserer regeringens energiindsats, som beskyldes for at være en skrivebordsøvelse. Kritikken bakkes op af både Det Økologiske Råd og Socialdemokratiet.

Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) forsvarer den nye regnemetode, der skal sikre, at Danmark efterlever EU's mål. Interesseorganisationen Synergi kalder det en skrivebordsøvelse. Arkivfoto..

Fire af de største danske industrivirksomheders interesseorganisation Synergi skyder med skarpt mod regeringen, som organisationen mener, forsøger at nå EU’s energisparemål ved at bruge en alternativ regnemetode.

Kritikken kommer i kølvandet på et skriftligt svar fra regeringen om energieffektiviseringen, hvor regeringen efter sigende tryller nye besparelser frem ved at bruge en anden regnemetode. Ved at medtage effekten af eksisterende energiafgifter i langt større udstrækning end før, vil man leve op til EU’s energisparekrav frem mod 2030. Det skriver finans.dk.

”Det er skuffende, hvis regeringen i strid med hensigten vælger at opfylde EU-forpligtelsen ved hjælp af en skrivebordsøvelse. Vi skal bruge EU-kravene til at sikre reelle forbedringer i vores energieffektivitet i stedet for at blot bruge embedsmænd til at lægge tallene sammen på en ny måde”, siger Kenth Kærhøg til finans.dk. Han er kommunikationsdirektør i Danfoss, der sammen med Grundfos, Rockwool og Velux udgør Synergi. 


Læs også: Ny organisation vil ændre dansk energipolitik

Det Økologiske Råd er enig med Synergi, og stiller sig kritisk over for idéen.

Lilleholt: Afgifter skal tælle med
I de nuværende forhandling om energiudspillet lægger regeringen op til at droppe energispareordningen, som bliver kritiseret for ikke at hente de forventede besparelser til fordel for en udbudspulje på 400 millioner kroner målrettet erhvervslivet.  

Men de energibesparelser, der kan opnås gennem puljen, er ikke nok til at Danmark kan nå EU’s energisparemål. Og derfor vil regeringen bruge energiafgifterne til at opnå de nødvendige besparelser.

”Danmark er blandt de lande, der har de højeste afgifter, og derfor er det kun rimeligt at bruge dem som element til at nå EU’s mål for energibesparelser. Der er ingen tvivl om, at høje afgifter er med til at sætte en dæmper på folks energiforbrug, og derfor skal de tælle med”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) til finans.dk.

Læs også: Tekniq roser Socialdemokratiets nye energiudspil

Ministeren påpeger samtidig, at begge Danmarks nabolande, Tyskland og Sverige, benytter sig af samme model. Alligevel er der ikke opbakning at hente fra Socialdemokratiet, der beskylder regeringen for at aflyse energispareordningen  i ren og skær dovenskab.

”Regeringen prøver at slippe af sted med at gøre så lidt som muligt, og det vil helt definitivt betyde, at vi mister Danmarks styrkeposition på energispareområdet”, siger Jens Joel (S), der er energiordfører for partiet. 

- EST

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

09.04.2025Installator.dk

Undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

28.02.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle