Kunstig intelligens styrker billedanalyser fra sikkerhedskameraer

Panasonic i-PRO S-serie giver flere adgang til AI-forbedrede sikkerhedsløsninger.

De første fire indendørs dome- og boxmodeller med Full HD-opløsning vil være tilgængelige i begyndelsen af juli. Foto: Panasonic..

Panasonic præsenterer sit opdaterede udvalg af sikkerhedskameraer i den populære S-serie. De nye kameraer har indbygget AI-funktionalitet og forbedret billedkvalitet, en kombination der muliggør en mere effektiv analyse af materiale, der skal udføres direkte i hvert kamera.

Kunstig intelligens (AI) har tidligere kun været tilgængelig i ofte dyrere og mere eksklusive produkter, men fra nu af er denne banebrydende teknologi også inkluderet i Panasonics standardudvalg af sikkerhedskameraer. En fordel ved de AI-kompatible kameraer er, at analyse og behandling af data finder sted direkte i enheden, hvilket reducerer behovet for databåndbredde, som er en omkostningsbesparelse. Et softwareudviklingssæt (SDK) gør det muligt at udvikle og skræddersy tredjepartsapps til kameraerne, så applikationerne passer til kunder med mere avancerede og specifikke behov.

”Ud over at blive brugt som traditionelle overvågningskameraer skaber AI-funktionerne en række nye muligheder og anvendelsesområder. Introduktionen af den nye i-PRO S-serie gør disse muligheder mere tilgængelige og lettere at implementere for flere virksomheder end før”, siger Gerard Figols, Head of Security Solutions hos Panasonic Business Europe.

De første fire indendørs dome- og boxmodeller med Full HD-opløsning vil være tilgængelige i begyndelsen af juli, og senere på året frigives yderligere modeller inklusiv udendørs og fisheye-varianter.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle