Kunstig intelligens styrker billedanalyser fra sikkerhedskameraer

Panasonic i-PRO S-serie giver flere adgang til AI-forbedrede sikkerhedsløsninger.

De første fire indendørs dome- og boxmodeller med Full HD-opløsning vil være tilgængelige i begyndelsen af juli. Foto: Panasonic..

Panasonic præsenterer sit opdaterede udvalg af sikkerhedskameraer i den populære S-serie. De nye kameraer har indbygget AI-funktionalitet og forbedret billedkvalitet, en kombination der muliggør en mere effektiv analyse af materiale, der skal udføres direkte i hvert kamera.

Kunstig intelligens (AI) har tidligere kun været tilgængelig i ofte dyrere og mere eksklusive produkter, men fra nu af er denne banebrydende teknologi også inkluderet i Panasonics standardudvalg af sikkerhedskameraer. En fordel ved de AI-kompatible kameraer er, at analyse og behandling af data finder sted direkte i enheden, hvilket reducerer behovet for databåndbredde, som er en omkostningsbesparelse. Et softwareudviklingssæt (SDK) gør det muligt at udvikle og skræddersy tredjepartsapps til kameraerne, så applikationerne passer til kunder med mere avancerede og specifikke behov.

”Ud over at blive brugt som traditionelle overvågningskameraer skaber AI-funktionerne en række nye muligheder og anvendelsesområder. Introduktionen af den nye i-PRO S-serie gør disse muligheder mere tilgængelige og lettere at implementere for flere virksomheder end før”, siger Gerard Figols, Head of Security Solutions hos Panasonic Business Europe.

De første fire indendørs dome- og boxmodeller med Full HD-opløsning vil være tilgængelige i begyndelsen af juli, og senere på året frigives yderligere modeller inklusiv udendørs og fisheye-varianter.

-CH

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.02.2026B.E.G.

Sponseret

Et spørgsmål om ære i din egen bygning

02.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

02.02.2026Luxtek ApS

Sponseret

Udskiftning af et IHC-system med KNX

20.01.2026B.E.G.

Sponseret

Skridt for skridt til energieffektiv lysstyring

15.01.2026Installator.dk

Digitale pumpeløsninger kan forebygge oversvømmelser i bygninger

05.01.2026B.E.G.

Sponseret

Omkostningseffektiv lysstyring

22.12.2025B.E.G.

Sponseret

Tradition og modernitet i harmoni

08.12.2025B.E.G.

Sponseret

Fundamental, omfattende renovering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Seminar
Smart bygningsautomatik og KNX i praksis – fra lovkrav til intelligente løsninger

Fagteknisk eftermiddag i samarbejde med KNX Danmark og Energiforum Danmark

Dato

24.02.2026

Tid

13:45

Sted

ABB A/S Barmstedt Allé 9, 5500 Middelfart

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning