Kursen er sat til et bedre arbejdsmiljø

En ny trepartsaftale om nationale mål for arbejdsmiljø er vedtaget. Det glæder både TEKNIQ Arbejdsgiverne og Ledernes Hovedorganisation.

Berit Toft Fihl, politisk chef i Ledernes Hovedorganisation, slår fast, at et sikkert og sundt arbejdsmiljø er til gavn for både den enkelte, for arbejdspladserne og for det danske samfund. Foto: Arkiv..

Arbejdsmarkedets parter og regeringen har indgået en ny aftale, som betyder, at der skal opstilles nye nationale mål for arbejdsmiljøet de næste 10 år.

”Det er glædeligt, at vi nu har fået en aftale, der kan fungere som rettesnor for arbejdet med at styrke arbejdsmiljøet yderligere. Det er vigtigt, at målene har fokus på forebyggelse, så de kan være med til at understøtte det gode arbejdsmiljøarbejde, der foregår hver eneste dag ude i virksomhederne i eksempelvis installations- og metalbrancherne”, siger Lone Alstrup, arbejdsmiljøkonsulent hos TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Den nye aftale sætter mål for antallet af arbejdsulykker, kemisk arbejdsmiljø, ergonomisk arbejdsmiljø og det psykiske arbejdsmiljø. I forbindelse med aftalen bevilger Folketinget 95 millioner kroner over en treårig periode til BrancheFællesskaberne for Arbejdsmiljø (BFA).

Nye nationale mål

Også Ledernes Hovedorganisation, som har indgået aftalen sammen med regeringen og de øvrige parter på arbejdsmarkedet, er tilfredse med de nye nationale mål for arbejdsmiljøindsatsen.

”Jeg mener, at vi med aftalen har fundet en rigtig fin balance. På den ene side får myndighederne og de andre aktører på arbejdsmiljøområdet et styrket fælles fokus på prioriterede områder, og på den anden side er der stadig det nødvendige ledelsesrum til lokale prioriteringer og løsninger på de enkelte arbejdspladser”, siger Berit Toft Fihl, politisk chef i Ledernes Hovedorganisation.

Hun slår fast, at et sikkert og sundt arbejdsmiljø er til gavn for både den enkelte, for arbejdspladserne og for det danske samfund.

Konkrete mål

Lone Alstrup mener, at det nu gælder om at få konkretiseret målene på en måde, så de bliver vedkommende i de enkelte brancher. Hun tilføjer:

”Det er vigtigt, at både de nationale arbejdsmiljømål og branchemålene støtter op omkring og kan hjælpe virksomhederne i forhold til deres egne registreringer og KPI’er på arbejdsmiljøområdet. Samtidig skal de understøtte virksomhedernes arbejde med FN’s verdensmål”.

-CH

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

24.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S introducerer Fluke CertiFiber™ Max

24.02.2026Installator.dk

Lettelser af virksomhedernes administrative byrder på vej

24.02.2026Installator.dk

Mariendal El-Teknik konstituerer ny adm. direktør

23.02.2026Installator.dk

Regeringen vil investere 14,9 mia. kr. i national kystbeskyttelse

23.02.2026KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

20.02.2026Installator.dk

Regeringen lancerer totalberedskab og akutpakke på 1,2 mia. kr.

20.02.2026Installator.dk

DK EL: Udenlandsk arbejdskraft nødvendig – men bureaukratiet vokser

20.02.2026Installator.dk

International arbejdskraft er afgørende – og udenlandske kolleger klarer sig selv

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online