Kvindelige VVS’er har svært ved at blive anerkendt

En stikprøveundersøgelse, som fagbladet Blik & Rør har lavet, viser, at kvindelige medlemmer oplever, at de ikke bliver anerkendt for deres faglighed.

Undersøgelsen viser, at flere har oplevet jokes med seksuelle undertoner og enkelte har oplevet uønskede bemærkninger. Foto: Arkiv..

Fagbladet Blik & Rør har foretaget en stikprøveundersøgelse blandt forbundets kvindelige medlemmer for at undersøge, hvilke oplevelser de har med forskelsbehandling på baggrund af køn på arbejdspladsen.

Omkring halvdelen af forbundets 47 kvindelige medlemmer har svaret. Undersøgelsen viser, at de fleste oplever, at deres faglighed bliver betvivlet på baggrund af deres køn.

Og det er problem, mener Søren Schytte, der er arbejdsmiljøansvarlig hos Blik & Rør.

”Vi vil som organisation ikke finde os i forskelsbehandling, uanset om det er mænd eller kvinder. Der skal være plads til alle uanset køn, etnicitet, religion osv.”, siger han og fortsætter:

”Vi skal tage godt imod de unge uanset kønnet. Der skal være gensidig respekt. De erfarne har sammen med arbejdsgiverne ansvaret for sikre den gode omgangstone, og det skal være rart at komme på arbejde. Vi har brug for hænderne – uanset hvem de sidder på”.

Søren Schytte mener, at der skal sikres ordentlige forhold, så flere kvinder kommer ind i branchen.

Undersøgelsen viser, at flere har oplevet jokes med seksuelle undertoner og enkelte har oplevet uønskede bemærkninger. Og det er både fra kunder, kollegaer og andre ansatte på byggepladser. Enkelte har også oplevet noget fra chefer. Til gengæld mener omkring halvdelen, at de ikke har oplevet nogen form for sexistisk eller nedsættende episoder.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle