19.11.2021 | EL | Arbejdsredskaber
Kvinder er mest teknologibegejstrede
Fire ud af fem danskere mener, at teknologi er med til at gøre deres hverdag lettere, og det er kvinderne, som går forrest. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Ulobby.
”Nu gælder det bare om at gøre teknologierne og deres fordele så lettilgængelige som muligt”, afslutter Maria Schougaard Berntsen. Foto: Befolkningsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Ulobby.
Teknologien har for alvor indtaget danskernes dagligdag. I hvert fald svarer 80,5 procent af de godt 1.000 deltagere i en ny befolkningsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Ulobby, at teknologi gør deres hverdag lettere.
Og det er især kvinderne, som er teknologibegejstrede. Her svarer hele 83,4 procent, at teknologi i nogen eller høj grad gør deres hverdag lettere, mens det tilsvarende tal hos mændene er på 77,7 procent.
”Det understreger bare, at danskerne helt overordnet har lukket de teknologiske muligheder ind i deres hjem og dagligdag”, vurderer Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom hos TEKNIQ arbejdsgiverne.
Hverdagsbrug
Undersøgelsen har også kigget nærmere på, hvilke teknologier danskerne især benytter sig af. Listen toppes af betalingstjenester som Mobilepay og netbank, som benyttes af 86,6 procent af deltagerne i undersøgelsen. De to betalingstjenester er skarpt forfulgt af smartphones, som benyttes af 82,2 procent af de adspurgte, samt apps fra det offentlige som eksempelvis Nemid og Borger.dk, som benyttes af 73 procent. Derudover benytter 57,9 procent sig af onlineshopping og 60 procent af streaming.
”Vi bruger med andre ord teknologien til rigtig mange rutineopgaver, hvilket også understreger, hvor langt vi rent faktisk er kommet med digitaliseringen af vores hverdag”, siger Maria Schougaard Berntsen.
Hun mener endvidere, at tallene viser, at der er et enormt potentiale for at introducere nye teknologier, som både kan lette dagligdagen og eksempelvis hjælpe os med at spare på energien.
”Nu gælder det bare om at gøre teknologierne og deres fordele så lettilgængelige som muligt”, afslutter Maria Schougaard Berntsen.
-CH
Branchen

Elektrikerlærlinge løftes med særlig undervisning
Den grønne omstilling og elektrificeringen af Danmark giver behov for nye kompetencer hos morgendagens elektrikere. Derfor deltager 81 elektrikerlærlinge fra ELCON i disse uger i et skræddersyet uddannelsesforløb, som er udviklet i samarbejde med AARHUS TECH. Forløbet skal ruste elektrikerlærlingene til fremtiden i faget.
Energi

67 procent af vores strøm kommer fra vedvarende energikilder
67 procent af den strøm, vi forbruger, kommer fra vindmøller og solceller. Det viser en opgørelse af elproduktionen i første halvår af 2023. Det er en markant grøn bedrift og et skridt på vejen mod, at vi får al vores strøm fra sol og vind inden 2030, mener Green Power Denmark.
Branchen

Deltag i brugeranalyse og vind lækker vin
Vi håber, at I finder værdi i det indhold, vi kontinuerligt leverer på INSTALLATOR.dk. For at vi kan blive ved med at forbedre os og tilbyde artikler, cases, analyser og nyheder, der er mest relevante for jer, vil vi gerne invitere jer til at deltage i vores brugeranalyse.
Sikkerhed

Gamle olietanke kan skabe problemer for boligkøbere
Ifølge Danmarks Statistik findes der cirka 200.000 olietanke i Danmark. Sker der et olieudslip, kan det blive en dyr affære, hvis olietanken og rørsystemet ikke lever op til de fastsatte regler og krav. I så fald skal køber selv betale for at få fjernet den forurening, der er opstået.
Sanitet

Digitalt værktøj kan designe drømmebadeværelset
Premiummærket hansgrohe udvider sine digitale tilbud med et nyt inspirationsværktøj i forbindelse med, at mærket præsenterer en lang række produktnyheder til hele badeværelset i form af møbler, vaske og toiletter.
Sanitet

Bag et badeværelse er der mange valg
Badeværelset indbyder til forskellige indretningsmuligheder – både når det kommer til farver og udseende. Brusearmaturet er en helt central og ikke mindst nødvendig del af rummet, og derfor går valget af det rigtige armatur langt ud over blot farve og materialevalg. Det omfatter også hensyn til boligtype og personlige behov.