Lærling trodser ADHD og får medalje for CTS-anlæg

ADHD bremser ikke Mads’ ambitionsniveau, men har derimod sat skub i hans arbejdsomhed. Mads Lund Egbo afslutter sin læretid hos den tekniske servicepartner CBRE Intego med topkarakterer.

”I min læretid har jeg fået lov til at arbejde med det, som jeg synes er mest spændende – nemlig CTS-anlæg”, fortæller Mads. Foto: CBRE Intego..

Han har nemlig udviklet et CTS-anlæg som sin svendeprøve, der vil sænke installationsudgifter og reducere CO2-udledningen. Et CTS-anlæg styrer og regulerer bygningers varme- og ventilationslæg, så det fungerer optimalt med mindst muligt energiforbrug. Det er dét område, som Mads har beskæftiget sig med:

”I min læretid har jeg fået lov til at arbejde med det, som jeg synes er mest spændende – nemlig CTS-anlæg. Hvis man selv sætter krav og gerne vil udfordres, så får man lov til det hos CBRE Intego, og der er altid tid til sparring”, forklarer Mads, der blev ansat som CTS-tekniker efter endt læretid hos CBRE Intego.

Tager patent på løsningen
I løbet at læretiden fik Mads øje for en bestemt problematik. Nemlig at energibesparende CTS-anlæg er dyre at opsætte, og at der er mangel på folk, der kan installere dem. Den udfordring har han taget op og vil nytænke designet af CTS-anlæg. Svendeprøven var første trin på den rejse.

Jeg har selv designet og 3D-printet ventilationsanlægget helt ned til mindste detalje, med både termostater og luftdyser, så det kan køre som et helt normalt anlæg

Mads Englund Egbo

”Jeg har selv designet og 3D-printet ventilationsanlægget helt ned til mindste detalje, med både termostater og luftdyser, så det kan køre som et helt normalt anlæg. Mit mål er, at jeg minimum vil halvere udgifterne til opsætning af anlægget, automatisere indreguleringen, så det ikke kræver fysisk besøg, og så vil jeg reducere CO2-udledningen. For eksempel kan jeg spare 80 procent af CO2-udledningen ved transport af følerne sammenlignet med et eksisterende anlæg”, siger Mads, der sideløbende med arbejdet hos CBRE Intego også fintuner sin løsning, der er ved at blive patenteret.

Mads fik topkarakterer for sin svendeprøve, som udløser Fagets Medalje. En præstation, der har gjort de sorte fremtidsplaner til skamme, som Mads – set med lægelige øjne – fik efter sin ADHD-diagnose.

”Vi er meget stolte af Mads’ indsats under sin læretid, og hans svendeprøve er ekstraordinær og et spændende projekt”, siger Martin Jørgensen, afdelingschef hos CBRE Intego. Foto: CBRE Intego..

Frihed under ansvar betaler sig
En ting, der har sat skub i Mads’ nysgerrighed og faglighed, har været CBRE Integos lærlingefokus:

”Vi har fokus på frihed under ansvar – og det gælder også vores lærlinge. Vi vægter samarbejde og medarbejderudvikling højt. Vi vil nemlig have Danmarks bedste og dygtigste lærlinge – intet mindre. Det er vores samfundsansvar at uddanne unge mennesker og sikre dem en karriere. Vi er meget stolte af Mads’ indsats under sin læretid, og hans svendeprøve er ekstraordinær og et spændende projekt”, siger Martin Jørgensen, afdelingschef hos CBRE Integos el-tekniske afdeling på Sjælland.

På landsplan har CBRE Intego mere end 130 lærlinge, der hver har en lærlingeansvarlig og mentor tilknyttet for at sikre lærlingene den bedst mulige læretid.

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

09.05.2025Installator.dk

TEKNIQ-årsdag præget af Trump´s usikre verden

08.05.2025Odense Congress Center

Sponseret

VVS'25 sætter fokus på smarte og energieffektive løsninger

08.05.2025Installator.dk

VVS´25: Første messe-præsentation af gulvarmesystem

08.05.2025Installator.dk

Nu skal hovedstadens dygtigste håndværkersvende hyldes

08.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Drop PLC-korset: Din tidligere fordel er blevet en belastning

07.05.2025Installator.dk

Odsherred Forsyning lukker 1.200 kunder ud af udtrædelses-fælde

07.05.2025Installator.dk

Organisation roser ny politisk aftale

06.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Mere end 1700 påbud vedr. Arbejdspladsvurderingen (APV)

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle