Lærling trodser ADHD og får medalje for CTS-anlæg

ADHD bremser ikke Mads’ ambitionsniveau, men har derimod sat skub i hans arbejdsomhed. Mads Lund Egbo afslutter sin læretid hos den tekniske servicepartner CBRE Intego med topkarakterer.

”I min læretid har jeg fået lov til at arbejde med det, som jeg synes er mest spændende – nemlig CTS-anlæg”, fortæller Mads. Foto: CBRE Intego..

Han har nemlig udviklet et CTS-anlæg som sin svendeprøve, der vil sænke installationsudgifter og reducere CO2-udledningen. Et CTS-anlæg styrer og regulerer bygningers varme- og ventilationslæg, så det fungerer optimalt med mindst muligt energiforbrug. Det er dét område, som Mads har beskæftiget sig med:

”I min læretid har jeg fået lov til at arbejde med det, som jeg synes er mest spændende – nemlig CTS-anlæg. Hvis man selv sætter krav og gerne vil udfordres, så får man lov til det hos CBRE Intego, og der er altid tid til sparring”, forklarer Mads, der blev ansat som CTS-tekniker efter endt læretid hos CBRE Intego.

Tager patent på løsningen
I løbet at læretiden fik Mads øje for en bestemt problematik. Nemlig at energibesparende CTS-anlæg er dyre at opsætte, og at der er mangel på folk, der kan installere dem. Den udfordring har han taget op og vil nytænke designet af CTS-anlæg. Svendeprøven var første trin på den rejse.

Jeg har selv designet og 3D-printet ventilationsanlægget helt ned til mindste detalje, med både termostater og luftdyser, så det kan køre som et helt normalt anlæg

Mads Englund Egbo

”Jeg har selv designet og 3D-printet ventilationsanlægget helt ned til mindste detalje, med både termostater og luftdyser, så det kan køre som et helt normalt anlæg. Mit mål er, at jeg minimum vil halvere udgifterne til opsætning af anlægget, automatisere indreguleringen, så det ikke kræver fysisk besøg, og så vil jeg reducere CO2-udledningen. For eksempel kan jeg spare 80 procent af CO2-udledningen ved transport af følerne sammenlignet med et eksisterende anlæg”, siger Mads, der sideløbende med arbejdet hos CBRE Intego også fintuner sin løsning, der er ved at blive patenteret.

Mads fik topkarakterer for sin svendeprøve, som udløser Fagets Medalje. En præstation, der har gjort de sorte fremtidsplaner til skamme, som Mads – set med lægelige øjne – fik efter sin ADHD-diagnose.

”Vi er meget stolte af Mads’ indsats under sin læretid, og hans svendeprøve er ekstraordinær og et spændende projekt”, siger Martin Jørgensen, afdelingschef hos CBRE Intego. Foto: CBRE Intego..

Frihed under ansvar betaler sig
En ting, der har sat skub i Mads’ nysgerrighed og faglighed, har været CBRE Integos lærlingefokus:

”Vi har fokus på frihed under ansvar – og det gælder også vores lærlinge. Vi vægter samarbejde og medarbejderudvikling højt. Vi vil nemlig have Danmarks bedste og dygtigste lærlinge – intet mindre. Det er vores samfundsansvar at uddanne unge mennesker og sikre dem en karriere. Vi er meget stolte af Mads’ indsats under sin læretid, og hans svendeprøve er ekstraordinær og et spændende projekt”, siger Martin Jørgensen, afdelingschef hos CBRE Integos el-tekniske afdeling på Sjælland.

På landsplan har CBRE Intego mere end 130 lærlinge, der hver har en lærlingeansvarlig og mentor tilknyttet for at sikre lærlingene den bedst mulige læretid.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

KlarPris

Sponseret

Sådan skaber et partnerskab med KlarPris værdi for leverandører og producenter

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby