Finalisterne til DM i Skills er nu fundet og får ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne en vigtig rolle i arbejdet med at promovere erhvervsuddannelserne.
To af finalisterne ved DM i Skills for VVS-energispecialist-lærlinge, Frederik Oudal Helmnæs og Lennarth T. Rokkjær. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne.
Fire lærlinge er nu udvalgt til at konkurrere i DM i Skills for VVS-energispecialistlærlinge den 28. april 2022 i Høng ved Kalundborg.
De fire finalister ved DM i Skills for VVS-energispecialist-lærlinge:
- Lasse Green Laumann fra Valby
Læreplads: Bravida Danmark i Brøndby
Skole: RTS
- Frederik Oudal Helmnæs fra Lyngby
Læreplads: Engelgaar Teknik i Rødovre
Skole: Unord
- Lennarth T. Rokkjær fra Lomborg
Læreplads: Vestjysk Smede – VVS – Blik i Bøvlingebjerg
Skole: Herningsholm
- Mikkel Larsen fra Sommersted
Læreplads: CVE Teknik
Skole: Hansenberg
En af dem, som skal kæmpe om titlen, er 21-årige Frederik Oudal Helmnæs fra Lyngby, som til daglig er i lære hos Engelgaar Teknik i Rødovre.
”Jeg kan faktisk godt mærke, at nervøsiteten kommer krybende lige så stille, men det bliver spændende at være med til”, fortæller han og tilføjer, at han glæder sig til DM.
Vigtigt med rollemodeller
Hos TEKNIQ Arbejdsgiverne glæder man sig over, at det nu igen, efter en coronapause i 2021, bliver muligt at gennemføre DM i Skills.
”Det er jo ingen hemmelighed, at vi står med et akut behov for flere dygtige faglærte. Et behov, der kun bliver større de kommende år”, siger Johnny Kristensen, chefkonsulent hos TEKNIQ Arbejdsgiverne.
Han tilføjer, at det derfor er vigtigt at få dygtige lærlinge som finalisterne i DM i Skills frem i lyset, så de kan vise deres faglighed og måske inspirere andre unge til at vælge samme vej.
”I det hele taget har vi brug for rollemodeller, hvis vi skal bryde den gymnasiale vanetænkning, når de unge står foran at skulle vælge uddannelsesvej efter folkeskolen”, påpeger Johnny Kristensen.
-CH
Sanitet

Unidrain fejrer historisk jubilæum
Designvirksomheden Unidrain fejrede i starten af maj et helt særligt jubilæum. For anden gang kunne en medarbejder nemlig hyldes for 15 års tro tjeneste. Jubilaren er Jacob Honoré, som er Unidrains produktchef.
Virksomhedsdrift

Kemp & Lauritzen skal sikre tryghed i Aarhus Kommune
Kemp & Lauritzen har netop vundet en af to rammeaftaler om service, drift, vedligehold og levering af tyverialarm-systemer i Aarhus Kommune.
Arbejdsredskaber

Knauf går forrest med nye EPD’ere
Med regeringens nye CO2-regler for nybyggerier, er det afgørende at kunne vurdere byggeriets egentlige livscyklus med Environmental Product Declaration (EPD). Knauf har udarbejdet produktspecifikke EPD’ere på størstedelen af virksomhedens produkter, og som viser klart forbedrede miljøpåvirkninger på samtlige gipsplader og akustiklofter.
El-materiel

CR Electric udvider mod øst
I februar måned kunne CR Electric meddele at de udvidede forretningen med en ny afdeling mod vest i Fredericia, og dermed blev mere landsdækkende. De kan nu tilmed afsløre, at de udvider igen–denne gang mod øst, da svenske MTEK er blevet en del af CR Electric.
Energi

Frisatte data skal sætte skub i energieffektive bygninger
En række offentlige myndigheder og selskaber startede i april et forsøg med frisætning af data for el- og fjernvarmeforsyningen af bygninger i Aarhus Kommune. Målet er et bedre datagrundlag til at energieffektivisere bygninger.
Virksomhedsdrift

Bravida vinder stor teknikentreprise for AGC Biologics A/S
Bravida Danmark har underskrevet en aftale med AGC Biologics A/S om levering af komplet installationspakke til deres 18.000 kvadratmeter bygning, der opføres i Søborg det næste år.