LED-belysning er dyr - og dårlig for miljøet

LED blev og bliver stadig omtalt som vejen til besparelser og bedre miljø. Men LED-belysning har en skyggeside med store omkostninger for både økonomi og klima. Dansk virksomhed har en løsning, og de håber, installatørerne vil blive en aktiv medspiller.

”Moderne armaturer til LED-belysning er lavet efter en lineær model, der er har en køb-og-smid-væk-tilgang. Det, vi ser i dag, er en situation, hvor 91 procent af alle produkter er designet til ikke at kunne repareres", fortæller Lars Elmvang. Foto: Fischer Ligthning.. .

Mange har hørt om cirkulær økonomi, som byder på genanvendelse, bæredygtighed og intet affald. Det er de samme mål, der ligger bag den såkaldte bæredygtige belysning, som den danske virksomhed Fischer Lightning mener skal blive den nye standard. Så vi kan tackle de massive udfordringer, som den moderne LED-belysning i virkeligheden har.

Stor miljøbelastning
Lars Elmvang er strategisk partner i Fischer Lightning, og han formulerer udfordringen således:

”Moderne armaturer til LED-belysning er lavet efter en lineær model, der er har en køb-og-smid-væk-tilgang. Det, vi ser i dag, er en situation, hvor 91 procent af alle produkter er designet til ikke at kunne repareres. Det samme gælder LED-armaturer. Dels fordi man ikke kan skille dem ad – hvis én bestanddel går i stykker, må hele armaturet kasseres – og dels fordi materialerne er for billige og dårlige. Det sidste betyder samtidig, at levetiden under alle omstændigheder er meget kort”.

Dyrt og kortsigtet
Måden, moderne LED-belysning bliver designet og fremstillet på, betyder ifølge Lars Elmvang, at de fordele, der skulle være knyttet til overgangen til LED-belysning, kun i begrænset omfang bliver realiseret, og vi faktisk skader mere, end vi tror, vi gavner:

”LED-belysning, hvor man benytter armaturer lavet efter den lineære model, giver kun gevinster på to områder: i forbindelse med selve købet, hvor de grundet de inferiøre materialer er billigere, og på energi ved brug. Der er dog en væsentlig skyggeside. Hvis vi ser på klimabelastningen, betyder behovet for hyppig og fuldstændig udskiftning og manglende mulighed for genanvendelse af materialer, at vi kan have en voldsom miljøudfordring med både CO2-udledning, stort vandforbrug og en masse giftige biprodukter. Miljøgevinsterne fra reduktion af det daglige energiforbrug er nødt til at blive sat i forhold til den anden belastning”, udtaler Lars Elmvang, men understreger, at det er ikke det eneste problem:

”Det andet problem er naturligvis, at det er meget dyrere. Hvis man ser på total-cost-of-ownership, altså flytter fokus fra indkøb til drift og vedligeholdelse, så kan regningen være stor. Med et længere perspektiv bliver bæredygtige produkter oftest en langt bedre økonomisk forretning”.

Læs også: Lys, trivsel og arbejdseffektivitet - der er sammenhæng

Fra lineær til cirkulær
Det er dette problem, Fischer Lightning vil gøre op med, og det gør virksomheden med lige dele ingeniør- og designarbejde:

”Vi arbejder med tre overordnede koncepter ReUse, ReDesign og ReCreate. Tilsammen dækker de over, at vi giver gamle armaturer, produceret i solide holdbare materialer, ny indmad, så man kan benytte LED. Måske laver vi en designmæssig opdatering, så man kan producere armaturerne, så alle enkeltdelene kan udskiftes efter endt levetid”.

Installatørerne kan blive en medspiller
Ifølge Lars Elmvang kan installatørerne komme til at spille en vigtig rolle:

”Installatørerne er dem, der arbejderne med montering af belysning, og de ved om nogen, hvordan det står til med kvaliteten, og de kender til udfordringerne med, at man ikke kan skille moderne armaturer ad, fordi produkterne er klistret eller boltet sammen. Den viden skal vi have ind langt tidligere i beslutningsprocessen, og der kan installatørerne blive en rådgiver, der kan sikre deres kunder store besparelser”.

Ifølge Lars Elmvang er det netop installatørernes nøglerolle, der har ledt til at Fischer Lightning er ved at udvikle et certificeringsforløb, der er målrettet installatørerne, så de kan blive klædt på til at rådgive:

”Vi arbejder på at kunne certificere installatører, så de får redskaberne til at præsentere deres kunder, arkitekter eller bygherrer for de faktiske tal og de skjulte omkostninger på længere sigt, både i det økonomiske og miljømæssige regnskab. Det vil gøre dem til en værdsat partner og en væsentlig medspiller i bestræbelsen på at tackle denne udfordring.”

På forkant med lovkrav
Ifølge Lars Elmvang vil en certificering dog også give installatørerne en stor fordel på længere sigt, når vi – formentlig om ikke ret længe – vil se nogle store ændringer i reguleringen af markedet:

”Både globalt, men særligt i EU-regi, arbejder man med ny regulering under overskriften ”The Right to Repair”, hvor producenter simpelthen vil blive forpligtet til at producerer deres produkter, så de kan repareres, og enkeltkomponenter kan udskiftes. Det vil få stor betydning og skabe en masse tvivl i hele byggeriets værdikæde. Hvis installatørerne allerede nu forbereder sig, og de øvrige aktører vænner sig til, at de kan trække på dem for værdifuld rådgivning, vil det give installatørerne store konkurrencefordele”, slutter Lars Elmvang.

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Hvorfor er PDS sjældent det mest omtalte i en installation?

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Viborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

18.03.2026

Tid

08:00

Sted

Golf Hotel Viborg, Hans Tausens Allé 2, 8800 Viborg