LED-belysning er dyr - og dårlig for miljøet

LED blev og bliver stadig omtalt som vejen til besparelser og bedre miljø. Men LED-belysning har en skyggeside med store omkostninger for både økonomi og klima. Dansk virksomhed har en løsning, og de håber, installatørerne vil blive en aktiv medspiller.

”Moderne armaturer til LED-belysning er lavet efter en lineær model, der er har en køb-og-smid-væk-tilgang. Det, vi ser i dag, er en situation, hvor 91 procent af alle produkter er designet til ikke at kunne repareres", fortæller Lars Elmvang. Foto: Fischer Ligthning.. .

Mange har hørt om cirkulær økonomi, som byder på genanvendelse, bæredygtighed og intet affald. Det er de samme mål, der ligger bag den såkaldte bæredygtige belysning, som den danske virksomhed Fischer Lightning mener skal blive den nye standard. Så vi kan tackle de massive udfordringer, som den moderne LED-belysning i virkeligheden har.

Stor miljøbelastning
Lars Elmvang er strategisk partner i Fischer Lightning, og han formulerer udfordringen således:

”Moderne armaturer til LED-belysning er lavet efter en lineær model, der er har en køb-og-smid-væk-tilgang. Det, vi ser i dag, er en situation, hvor 91 procent af alle produkter er designet til ikke at kunne repareres. Det samme gælder LED-armaturer. Dels fordi man ikke kan skille dem ad – hvis én bestanddel går i stykker, må hele armaturet kasseres – og dels fordi materialerne er for billige og dårlige. Det sidste betyder samtidig, at levetiden under alle omstændigheder er meget kort”.

Dyrt og kortsigtet
Måden, moderne LED-belysning bliver designet og fremstillet på, betyder ifølge Lars Elmvang, at de fordele, der skulle være knyttet til overgangen til LED-belysning, kun i begrænset omfang bliver realiseret, og vi faktisk skader mere, end vi tror, vi gavner:

”LED-belysning, hvor man benytter armaturer lavet efter den lineære model, giver kun gevinster på to områder: i forbindelse med selve købet, hvor de grundet de inferiøre materialer er billigere, og på energi ved brug. Der er dog en væsentlig skyggeside. Hvis vi ser på klimabelastningen, betyder behovet for hyppig og fuldstændig udskiftning og manglende mulighed for genanvendelse af materialer, at vi kan have en voldsom miljøudfordring med både CO2-udledning, stort vandforbrug og en masse giftige biprodukter. Miljøgevinsterne fra reduktion af det daglige energiforbrug er nødt til at blive sat i forhold til den anden belastning”, udtaler Lars Elmvang, men understreger, at det er ikke det eneste problem:

”Det andet problem er naturligvis, at det er meget dyrere. Hvis man ser på total-cost-of-ownership, altså flytter fokus fra indkøb til drift og vedligeholdelse, så kan regningen være stor. Med et længere perspektiv bliver bæredygtige produkter oftest en langt bedre økonomisk forretning”.

Læs også: Lys, trivsel og arbejdseffektivitet - der er sammenhæng

Fra lineær til cirkulær
Det er dette problem, Fischer Lightning vil gøre op med, og det gør virksomheden med lige dele ingeniør- og designarbejde:

”Vi arbejder med tre overordnede koncepter ReUse, ReDesign og ReCreate. Tilsammen dækker de over, at vi giver gamle armaturer, produceret i solide holdbare materialer, ny indmad, så man kan benytte LED. Måske laver vi en designmæssig opdatering, så man kan producere armaturerne, så alle enkeltdelene kan udskiftes efter endt levetid”.

Installatørerne kan blive en medspiller
Ifølge Lars Elmvang kan installatørerne komme til at spille en vigtig rolle:

”Installatørerne er dem, der arbejderne med montering af belysning, og de ved om nogen, hvordan det står til med kvaliteten, og de kender til udfordringerne med, at man ikke kan skille moderne armaturer ad, fordi produkterne er klistret eller boltet sammen. Den viden skal vi have ind langt tidligere i beslutningsprocessen, og der kan installatørerne blive en rådgiver, der kan sikre deres kunder store besparelser”.

Ifølge Lars Elmvang er det netop installatørernes nøglerolle, der har ledt til at Fischer Lightning er ved at udvikle et certificeringsforløb, der er målrettet installatørerne, så de kan blive klædt på til at rådgive:

”Vi arbejder på at kunne certificere installatører, så de får redskaberne til at præsentere deres kunder, arkitekter eller bygherrer for de faktiske tal og de skjulte omkostninger på længere sigt, både i det økonomiske og miljømæssige regnskab. Det vil gøre dem til en værdsat partner og en væsentlig medspiller i bestræbelsen på at tackle denne udfordring.”

På forkant med lovkrav
Ifølge Lars Elmvang vil en certificering dog også give installatørerne en stor fordel på længere sigt, når vi – formentlig om ikke ret længe – vil se nogle store ændringer i reguleringen af markedet:

”Både globalt, men særligt i EU-regi, arbejder man med ny regulering under overskriften ”The Right to Repair”, hvor producenter simpelthen vil blive forpligtet til at producerer deres produkter, så de kan repareres, og enkeltkomponenter kan udskiftes. Det vil få stor betydning og skabe en masse tvivl i hele byggeriets værdikæde. Hvis installatørerne allerede nu forbereder sig, og de øvrige aktører vænner sig til, at de kan trække på dem for værdifuld rådgivning, vil det give installatørerne store konkurrencefordele”, slutter Lars Elmvang.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

24.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[DELTAG FRA START] Jaaaahhh – ENDELIG er det officielt jul!

21.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Heavycon power kontaktindsatse til stærkstrømsapplikationer

21.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvad synes deltagerne egentlig om sidste uges webinar?

19.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Teknisk indsigt: FTTO og PoE i moderne netværksinfrastruktur

18.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvorfor ser Alcadon en stigende interesse for VFI4 fiber lyspen?

18.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Datainterfaces til styretavler og komponenter

17.11.2025Installator.dk

Trods enklere regler tøver kommuner fortsat

17.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Alcadon har sat hak ved det første...

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn