LED kan give massive besparelser i kølebranchen

Virksomheder, der udskifter traditionelle lyskilder med LED, kan opnå årlige afkast på mere end 20 procent. Det gælder ikke mindst inden for køl og frys, hvor flere positive sideeffekter bidrager til energibesparelsen.

Lundsøe Køl og Frys har udover LED senest investeret i et nyt frysehus på Aarhus Havn og et robotsorteringsanlæg til afdelingen i Svenstrup. Foto: SE. .

Hos den nordjyske kølevirksomhed Lundsøe Køl og Frys har ejerleder Søren Søe-Larsen netop afsluttet et investeringsprojekt, hvor 577 traditionelle lyskilder i form af lysstofrør og natriumlys er blevet udskiftet til LED af energiselskabet SE:

”Alle vores lyskilder er nu blevet udskiftet til LED, og det har ikke overraskende givet en meget stor strømbesparelse. Derudover har vi fået installeret intelligent styring, så lyset kun er tændt i de områder, hvor der er behov for det”, siger han.

Læs også: Bornholmske skoler og kommunale bygninger får LED-lys

Søren Søe-Larsen fortæller, at lyset tidligere altid blev tændt om morgenen og slukket om aftenen. Men sådan er det ikke længere:

”Intelligente sensorløsninger, dørkontakter og porte sikrer, at lyset først tænder, når vi færdes i rummene, og slukker igen, når vi forlader dem. Vi har endda rum, der nu er zoneopdelte, så vi ikke tænder lyset unødigt i de zoner, vi ikke færdes i. Herved sparer vi en masse brændetimer”, pointerer han.

Sparer 220.000 kilowatttimer
Besparelsen hos Lundsøe Køl og Frys er på ikke mindre end 220.000 kilowatttimer om året, og det betyder, at den samlede investering på 380.000 kroner fratrukket tilskud på 105.000 kroner tjenes hjem på bare 1,6 år. Det svarer til et årligt gennemsnitligt afkast på 20,7 procent.

Hos SE mener koncerndirektør Henrik Mentz, at flere nordjyske virksomheder burde gøre det samme:

”Omkostningsniveauet i Danmark gør, at mange virksomheder er nødt til konstant at have fokus på omkostninger, og her er LED altså et oplagt sted at starte”, siger han og fortsætter:

”Og det siger jeg vel at mærke iført to kasketter. Det er klart, at vi tjener penge på at sælge LED-løsninger til virksomheder, men omvendt taber vi på den strømbesparelse, som LED medfører, og derfor synes jeg godt, at jeg kan tillade mig at komme med generelle anbefalinger”. 

Læs også: Danskerne vil have LED

Henrik Mentz fremhæver desuden, at LED-belysning er særlig relevant i bygninger, hvor der bruges energi på nedkøling. Det skyldes, at LED ikke som traditionelle lyskilder afgiver varme.

- JKK 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

29.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

30W isolerede DC/DC-konvertere monteret i DIP 2” x 1”

28.07.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

UDENDØRS BELYSNING TIL SPEEDWAYBANE I HØJESTE LIGA

24.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

300W robust konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

22.07.2025Installator.dk

Løsning på vej for elbilsejere med solceller

22.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

150W Quater-brick kompakt DC/DC-konverter

17.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

Robust 150W konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

15.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

40W Quarter-brick DC/DC-konverter

14.07.2025Installator.dk

Mobil højspændingsstation smutvej til hurtigere tilslutninger til elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup