Lemvigh-Müller anerkendes som leverandør af værnemidler til det offentlige

Da coronakrisen rasede, var behovet for værnemidler i sundheds- og plejesektoren ekstra stort. Med en officiel anerkendelse fra Lægemiddelstyrelsen trådte Lemvigh-Müller til og aktiverede sit leverandørnetværk i hele verden.

Lemvigh-Müller har nøje planlagt samarbejder med leverandører, der kunne levere værnemidler under coronakrisen..

I forbindelse med at Danmark lukkede ned den 11. marts, og COVID-19 begyndte at florere herhjemme, blev regionernes normale indkøbsaftaler suspenderet. Det var nødvendigt at få sat flere leverandører i spil for at dække sundheds- og plejesektorens enorme behov for f.eks. mundbind, filtermasker, visirer og engangshandsker samt håndsprit. En af de leverandører, der trådte til under krisen, var Lemvigh-Müller.

"Det er rart med en leverandør og samarbejdspartner som Lemvigh-Müller, der leverer som lovet, og som man kan stole på, også i denne specielle tid vi pt. befinder os i”, siger Claus Willamar Ehlers, der er indkøbscontroller i Kerteminde Kommune.

Det kræver blåstempling i form af en officiel anerkendelse af Lægemiddelstyrelsen, hvis man skal levere værnemidler til det offentlige, og dét fik Lemvigh-Müller kort tid efter nedlukningen af Danmark.

Læs også: Lemvigh-Müller kåret som Eliteleverandør – igen

”Vi havde en del værnemidler på lager, som kunne leveres med det samme, og så gik vores Marked-Indkøb-team ellers i gang med at aktivere vores store leverandørnetværk i hele verden og source alt det, vi overhovedet kunne via vores eksisterende leverandører og samtidig få sat nye leverandører i spil”, siger Allan Mikkelsen, der er salgschef med ansvar for B2G, Lemvigh-Müller.

Kun godkendte værnemidler
Selvom behovet for værnemidler var nærmest umætteligt, var det for Lemvigh-Müller ikke et spørgsmål om at tage så mange nye leverandører ind som muligt. Fokus var på at samarbejde med de rigtige leverandører, der kunne leve op til kravene i sundheds- og plejesektoren, understreger Allan Mikkelsen.

”Vi rykkede meget hurtigt, men selvfølgelig uden at vi gik på kompromis med produktkvalitet og -sikkerhed. For at sikre at produkterne opfyldte alle krav var vi i tæt dialog med leverandørerne, og vi sendte datablade via Regionerne forbi Sundhedsstyrelsen og fik godkendt alle produkter på forhånd, før vi købte. Vi har kun solgt godkendte værnemidler”, siger han.

Salgschefen fortæller endvidere, at efterspørgslen på værnemidler er blevet mere normaliseret i takt med den gradvise åbning af Danmark, men at der er en opmærksomhed i den offentlige sektor på at ruste sig til en eventuelt 2. bølge af COVID-19. Det er der også hos Lemvigh-Müller.

”Vi leverer fortsat værnemidler til den offentlige sektor og har samtidig fokus på, at vi skal være klar til at levere, hvis der kommer en bølge to, så vi er i tæt, løbende dialog med vores store leverandørnetværk og udvider fortsat netværket, så vi har så mange strenge at spille på som muligt”, siger Allan Mikkelsen.

- HCL

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

19.01.2026Installator.dk

Dansk strøm når rekordlav CO2-udledning

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup