Lukning af energitilskud står i vejen for grøn omstilling

Selvom tilbuddet om at få energitilskud ved udskiftning af gammel varmeanlæg til et bæredygtigt alternativ løber til december 2020, har flere energiselskabet allerede lukket ned for muligheden. Et problem, der kan stoppe den grønne omstilling, vurderer servicevirksomhed.

Selvom Energiaftalen er aktuel til december i år, har flere energiselskaber allerede lukket ned for muligheden for tilskud. Foto: Gastech-Energi..

Skoene skal til at kridtes, hvis der skal gøres brug af ordningen om energitilskud. Det erfarer servicevirksomheden Gastech-Energi, der tilbyder klimavenlige varmeinstallationer.

Flere energiselskaber har nemlig valgt at stoppe med at give tilskud, og det betyder, at det kan blive svært at få tilskud til nye varmeløsninger – også selv om ansøgningen om tilskud er blevet godkendt.

”Med Energiaftalen blev energiselskaberne pålagt at hjælpe med at mindske Danmarks udledning af CO2. Så for at få os til at spare på energien, har energiselskaberne frem til udgangen af 2020 mulighed for at give et skattefrit tilskud til en lang række energiforbedringer af vores boliger”, siger Per Langkilde, direktør i Gastech-Energi og fortsætter: 

“Energitilskuddet har blandt andet været populært, når det gamle fyr har skullet udskiftes med en ny og energieffektiv varmeløsning, der udleder mindre CO2”.

Lukning har konsekvenser for grøn energiudvikling
Direktøren tilføjer dog, at flere energiselskaber har nået de pålagte mål for energibesparelser, og lukker ned for muligheden for at søge energitilskud. 

Læs også: Boligselskab sætter gang i større energioptimering i Roskilde Kommune

Han mener, at det kan bremse den grønne omstilling. Gastech-Energi er ikke de eneste, der bekymrer sig om, at det manglende tilskud vil bremse den grønne omstilling. Også Martin Lundqvist, der er indehaver af den rådgivningsvirksomheden EnergiKøb er bekymret for energitilskuddets fremtid.

”Der kommer formentligt en afløser til den nuværende ordning i 2021, men indholdet er endnu ukendt. Mange forbrugere bremser derfor op og afventer, om ordningen forlænges eller erstattes af andre tiltag fra 2021”, siger han.

Mangler udmelding fra politisk side
Per Langkilde efterlyser derudover en hurtig udmeldning fra politisk side, så forbrugerne ikke stopper med at udskifte gamle varmeanlæg ud med nye grønne løsninger. 

”Det vil være rigtig ærgerligt, hvis nedlukningen af energitilskuddet får forbrugerne til at stoppe den grønne omstilling. Selv om energiselskaberne har nået de pålagte mål, så er vi langt fra regeringens målsætning om at reducere CO2-udledningen med 70% i 2030 i forhold til niveauet i 1990. Vi skal derfor have endnu flere forbrugere til at udskifte de gamle varmeløsninger med nye og mere energieffektive og klimavenlige løsninger”, siger han. 

- HCL

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Installator.dk

Analyse: Elprisen svinger som aldrig før

23.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

22.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

"Jeg ville rigtig gerne deltage, men jeg kan desværre ikke torsdag 24. april kl 10"

22.04.2025Installator.dk

Vejledning var nødvendig: Uigennemskuelige tariffer

21.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

Når hverdagen ruller, har vi sørget for, at din torsdag skiller sig ud

16.04.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Eaton præsenterer intelligente energiløsninger på Elfack 2025

16.04.2025Installator.dk

Elafgiftsberegning ændres: Større regninger på vej i starten af året

15.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

Vi holder ferie - og stadig åbent 24/7

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning