Mangel på arbejdskraft slår rekord

Andelen af virksomheder, der melder om mangel på arbejdskraft er nu i højeste niveau siden tiden op til finanskrisen.

For bygge- og anlægsbranchen som helhed er andelen af virksomheder, der melder om mangel på arbejdskraft nu i højeste niveau siden tiden op til finanskrisen. Foto: Danmarks Statistik..

For bygge- og anlægsbranchen som helhed er andelen af virksomheder, der melder om mangel på arbejdskraft, nu i højeste niveau siden tiden op til finanskrisen. Det bemærkes dog, at 11 procent melder om mangel på efterspørgsel. Dette står i kontrast til tiden op til finanskrisen, hvor kun 3 procent meldte om mangel på efterspørgsel i juni 2006.

Selvom andelen, der melder om mangel på arbejdskraft, er stor, er den stadig mindre end andelen, der melder, at de ikke har nogen begrænsninger.

Detailhandlen ser nu også lyst på fremtiden

To ud af fire erhverv viser fremgang i deres sæsonkorrigerede konjunkturindikatorer i juni. Den største fremgang på 6 point ses i detailhandlen. Dette skyldes især en stigning i vurderingen af den forventede omsætning for de næste tre måneder, og her spiller genåbningen af samfundet nok en rolle. Bygge og anlæg forventes at stige med 1 point, hvilket skyldes stigende ordrebeholdninger.

Industrien og serviceerhvervet er uændret

Tillidsindikatorerne stiger i juni måned
Erhvervstillidsindikatoren, der sammenvejer industri, bygge og anlæg, serviceerhverv og detailhandel, steg fra 110,8 i maj til 111,8 i juni. Tillidsindikatoren, der inkluderer forbrugertilliden og således mere bredt belyser økonomien, steg også fra 111,3 til 112,0.

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Hvor meget tid går der med at holde styr på firmabilerne?

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle