Mariendal El-Teknik får låseafdeling i det nordjyske

Efterspørgsel efter mekanisk sikring har fået Mariendal El-Teknik til at udvide forretningen i Nordjylland med en ny låseafdeling. I den forbindelse er tre nye medarbejdere blevet ansat i det nordjyske.

Mariendal El-Teknik har etableret en låseafdeling i Nordjylland. .

Elinstallatøren Mariendal El-Teknik har den 1. december udvidet sin nordjyske forretning med en lokal låseafdeling. Det sker efter en stigende efterspørgsel fra kunderne inden for netop låse og mekanisk sikring.

”I Mariendal er vi i forvejen stærke på elektronisk sikring som for eksempel tyverialarmer, brandalarmer, overvågning og varsling. Etableringen af en ny afdeling med fokus på låse og mekanisk sikring styrker ambitionen om at være totalleverandør for vores nordjyske kunder”, siger Jakob Grønkjær, afdelingschef for Mariendal i Aalborg.

Læs også: Mariendal El-Teknik overtager nordjysk elinstallatør

I forbindelse med udvidelsen har Mariendal El-Teknik ansat tre nye, brancheerfarne medarbejdere:

”Vi er glade for at have fået erfarne folk med solid faglig viden med på holdet – det bliver en gevinst for både os og kunderne”, siger Jakob Grønkjær.  

En af de nyansatte, Henrik Ib Svane, har før arbejdet sammen med Mariendal El-Teknik i forbindelse med sikringsopgaver. Nu glæder han sig til at fortsætte arbejdet i samme firma:

”Min forventning er, at vi i kombination med Mariendals øvrige kompetencer inden for sikring og vores fornuftige størrelse i Nordjylland kan skabe synergier inden for sikring til gavn for både nuværende og fremtidige kunder. Fremover behøver kunderne kun at ringe ét sted hen – uanset om det drejer sig om elektronisk eller mekanisk sikring”, siger Henrik Ib Svane.

Læs også: Mariendal El-Teknik skaber holdånd via Facebook

Mariendal El-Teknik arbejder inden for el, sikring, energi, marine, automation og it. Installatøren har syv afdelinger i Danmark foruden hovedsædet i Aalborg og beskæftiger i alt flere end 200 medarbejdere.

-CHM 

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

12.09.2025Installator.dk

Energinet investerer 1,6 mia. kr. i øget sikkerhed

12.09.2025TEKNIQ

Sponseret

Husk arbejdspladsvurderingen – ellers kan det koste dyrt

04.09.2025Installator.dk

Sikkerhedsbranchen rider på bølgen: Rekordmesse og nye dagsordener

04.09.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Stor interesse for mobile access løsninger og fuldt integreret sikringssystemer på DSF 2025

19.08.2025EET Danmark A/S

Sponseret

EET Group i partnerskab med SystemHouse Solutions

11.08.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Installatøren som strategisk nøglepartner

09.08.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Nu kan arbejdstøjet selv ringe efter hjælp!

08.08.2025EET Danmark A/S

Sponseret

Ernitec Mobile Solutions: Overvågning til en mobil verden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle