Mariendal henter ny økonomidirektør

Den tidligere AaB-direktør, Stephan Schors, er per 1. august tiltrådt som økonomidirektør hos installationsvirksomheden Mariendal.

Keld Ramlov (t.v.), Stephan Schors (m.) og Johan Ungermann Poulsen (t.h.). Foto: Mariendal..

Siden den 1. august har en ny CFO siddet i stolen hos Mariendal – nemlig Stephan Schors, der har flere års erfaring som økonomidirektør og administrerende direktør hos fodboldklubben Aab i bagagen. Udvidelsen af direktionen er en del af Mariendals strategi, hvor funktionerne og det øverste ledelseslag skal styrkes yderligere. 

”Mariendal er inde i en spændende udvikling og er en virksomhed med stort potentiale. Jeg glæder mig over at være del af et stærkt hold og ser frem til at vi sammen kan udvikle forretningen yderligere”, siger Stephan Schors om sin nye rolle.  

Stephan indtræder i Mariendal El-Tekniks direktion sammen med salgs- og driftsdirektør, Johan Ungermann Poulsen, og administrerende direktør Keld Ramlov og får samtidig ansvaret for økonomien i hele Mariendal Gruppen. Mariendal Gruppen omfatter Mariendal El-teknik, Mariendal Energi Teknik Aps, Mariendal IT A/S og Fram Ejendomme.  

Læs også: Nordelektro A/S ansætter ny teknisk rådgiver

”Det er en stor styrke at få Stephan med på holdet. Stephan er en skarp analytiker og med hans struktur vil han kunne tilføre den viden og de kompetencer, som Mariendal lige nu har brug for, for at komme et skridt nærmere vores mål”, siger Johan Ungermann Poulsen. 

Keld Ramlov, supplerer: ”Nu har vi tilført den rette person med de rette kompetencer og det skal være med til at løfte Mariendal til et højere niveau. Det giver samtidig mig mere ro til at fokusere mere på generel forretningsudvikling af hele Mariendal Gruppen”.  

- HCL

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup