Byggeomkostninger stiger for femte kvartal i træk

I første kvartal 2022 steg de samlede omkostninger ved at bygge ny bolig med 2,7 procent i forhold til fjerde kvartal 2021. Dette skyldtes en stigning i de samlede materialeomkostninger på 4,1 procent, hvorimod de samlede arbejdsomkostninger faldt med 0,4 procent. Det viser det nyeste Byggeomkostningsindeks fra Danmarks Statistik.

Stigningen i materialeomkostninger kunne mærkes i alle dele af boligbyggeriet, idet det ramte alle håndværksfag. El-arbejde oplevede den største kvartalsvise stigning i materialeomkostninger med 5,8 procent, hvorimod tømrer- og snedkerarbejde havde den mindste stigning med 3,5 procent. Arkivfoto..

For byggeri af enfamiliehuse var der en tilsvarende stigning i de samlede omkostninger på 2,7 procent, hvor omkostningerne til materialer steg med 4,0 procent, og arbejdsomkostningerne faldt med 0,4 procent. Ligeledes steg de samlede omkostninger til at bygge en etagebolig med 2,9 procent. Her steg materialeomkostningerne med 4,6 pct., mens arbejdsomkostningerne faldt med 0,3 procent.

Materialeomkostningerne steg i alle byggefag

Stigningen i materialeomkostninger kunne mærkes i alle dele af boligbyggeriet, idet det ramte alle håndværksfag. El-arbejde oplevede den største kvartalsvise stigning i materialeomkostninger med 5,8 procent, hvorimod tømrer- og snedkerarbejde havde den mindste stigning med 3,5 procent.

Stigningen i materialeomkostninger i første kvartal 2022 fulgte en udvikling, der har stået på siden begyndelsen af 2021. Det var femte kvartal i træk, at omkostninger til materialer steg. Hvis man ser på den årlige udvikling i materialeomkostninger, steg de således samlet set med 11,3 procent fra første kvartal 2021 til første kvartal 2022. De største ændringer var inden for tømrer- og snedkerarbejde samt el-arbejde med årlige stigninger på hhv. 13,8 procent og 12,5 procent. Murerarbejde, jord- og betonarbejde samt vvs-arbejde havde de mindste stigninger på hhv. 8,8, 9,2 og 9,3 procent.

Stigningen i materialeomkostninger skal ses i lyset af kraftigt stigende producent- og importpriser inden for det seneste år, som beskrevet i Nyt fra Danmarks Statistik 2022:172 fra 16. maj 2022.
Større variation i arbejdsomkostninger

Hvor byggebranchen oplevede store stigninger i omkostningerne til materialer, var der til gengæld en større variation i udviklingen af arbejdsomkostninger på tværs af byggefagene. Således oplevede jord- og betonarbejde samt el-arbejde en stigning i arbejdsomkostninger på hhv. 0,2 og 0,1 procent, hvorimod arbejdsomkostningerne i resten af byggebranchen faldt med mellem 0,1 og 1,0 procent.

Også i den årlige udvikling har der været en større variation byggefagene imellem. De samlede arbejdsomkostninger steg med 1,7 procent fra første kvartal 2021 til første kvartal 2022. De største ændringer sås i jord- og betonarbejde samt betonelementarbejde, som oplevede stigninger på hhv. 2,6 og 2,3 procent, hvorimod arbejdsomkostningerne til malerarbejde faldt med 0,2 procent.

/Pbh

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup