Juridisk svar: Medarbejderen havde kørt for stærkt og var kørt galt – havde han ret til sygedagpenge?

Skulle en VVS-virksomhed betale sygedagpenge til en ansat, der kom til skade, fordi han kørte galt på grund af for høj hastighed?

En timelønnet medarbejder i en VVS-virksomhed ringede en aften til sin chef og meddelte, at han ikke kunne komme på arbejde den efterfølgende dag. Han var nemlig kørt galt og var kommet så slemt til skade, at man kunne forvente nogle ugers sygdom. Medarbejderen meddelte samtidigt, at ulykken var hans egen skyld, idet han var kørt hurtigere end det tilladte, og i øvrigt ikke havde haft sikkerhedssele på. Virksomheden mente ikke, det kunne være rigtigt, hvis de skulle betale sygedagpenge til medarbejderen. Man kontaktede derfor Arbejdsgiverne for at få en vurdering på sagen.

Katrine Bruun, jurist i Arbejdsgiverne. .

SVAR:
Når en medarbejder sygemeldes, har vedkommende ret til sygedagpenge eller fuld løn fra arbejdsgiveren, hvis der er opnået tilstrækkelig anciennitet. Er medarbejderens sygdom pådraget ved forsæt eller grov uagtsomhed, vil retten til sygedagpenge fra arbejdsgiveren bortfalde. Medarbejderen kan dog få udbetalt sygedagpenge fra kommunen, hvis betingelserne herfor i øvrigt opfyldes.

Skyldes sygefraværet, at medarbejderen selv har foretaget en alvorlig overtrædelse af færdselsloven, ses dette som pådraget ved grov uagtsomhed. Når en person handler groft uagtsomt, betyder det, at vedkommendes adfærd afviger markant fra, hvordan den borger, der følger love og regler, ville have handlet i en lignende situation.

Medarbejderen havde kørt for stærkt, og uden sikkerhedssele, og derved pådraget sig skader. Dette var groft uagtsomt, og derfor skulle arbejdsgiveren i denne sag ikke betale medarbejderen sygedagpenge under medarbejderens sygdom.

Arbejdsgiverne støder af og til på sager med spørgsmål om selvforskyldt sygdom, og der findes da også forskellige situationer, hvorved sygdom pådrages ved forsæt eller grov uagtsomhed. En forudsætning for, at sygedagpenge fra arbejdsgiveren kan bortfalde, er, at der er en forbindelse mellem medarbejderens forsætlige eller groft uagtsomme handling, og det efterfølgende sygefravær.

Dog kan vi i langt de fleste tilfælde konstatere, at sygdom ikke er selvforskyldt. Eksempelvis er sygefravær på grund af en skade opstået under udøvelse af sport eller lignende aktiviteter ikke selvforskyldt, hvis det er sket under normale omstændigheder, og arbejdsgiveren er her forpligtet til at udbetale sygedagpenge.

Juridisk afdeling i Arbejdsgiverne anbefaler, at man udbeder en lægeerklæring, hvor en læge kan fastslå, om sygdommen er en direkte eftervirkning af den forsætlige eller groft uagtsomme hændelse, eller om sygdommen skyldes andre forhold.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup