Meget kompakte elektroniske sikringer

PLC-Interface tilbyder den innovative kombination af relæinterface og elektronisk sikring i en komponent på blot 6,2 mm og sparer dermed værdifuld plads i styretavlen.

Foto: Phoenix Contact

PLC-Interface fra Phoenix Contact tilbyder den innovative kombination af relæinterface og elektronisk sikring i en komponent på blot 6,2 mm og sparer dermed værdifuld plads i styretavlen. Den nominelle strøm og nedlukningsadfærd kan konfigureres individuelt med DIP switche på komponenten.

Manuel konfiguration muliggør indstilling af forskellige udløserkarakteristikker som ”Fuse mode” (afbrydelse efter overstrøm) eller ”Hiccup mode” (cyklisk automatisk genstartsforsøg) samt indstilling af udløsergrænser mellem 1….6 A i stigninger på 1 A. Den fysiske afbrydelse af en overbelastning indikeres visuelt og via fjernsignalering. Et aktivt diagnoseoutput giver en pålidelig statusmelding til den overordnede controller.

Omfattende tilbehør, muligheder for brokobling og systemkablingsløsninger bidrager til reduceret fortrådningsarbejde og hurtig kabling. Universel kompatibilitet og enkel systemintegration og udvidelse af funktioner i eksisterende installationer med PLC-Interface produktprogrammet sikrer en høj grad af fleksibilitet i næsten alle applikationer.

Mere om relæer

Mere fra...

11.04.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Sikre forbindelser til energilagringssystemer

08.04.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Optimal styretavlebelysning støtter sikkert arbejde og forebygger fortrådningsfejl

04.04.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Funktionsudvidelse for AC ladecontrollere: WLAN egenskaber og andre features

01.04.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Filtrerede RJ45 jackstik

24.03.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Push-in printklemmer til BC 17,8 elektronikhuse

24.03.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Konfigurerbare husoverdele BC 35,6 og 53,6 med Push-in tilslutning