Messechef for VVS’19 håber på besøgsrekord

Med en udsolgt messe og rekordmange udstillere tegner årets VVS-messe til at blive endnu en stor succes. Messechef Michael Helm har store forventninger – og håber på at slå endnu en rekord.

VVS’19 kan også i år se en lille stigning i tilmeldte besøgende fra andre nationaliteter. For eksempel har besøgende fra Tyskland, Belgien og Sverige meldt deres ankomst til årets messe. PR-foto. .

Om præcis én uge åbner dørene til den 14. udgave af VVS-messen i Odense Congress Center.

Og årets messe er kommet godt fra start med en totalt udsolgt messe, som samtidig rummer et rekordhøjt antal udstillere. Flere end 207 udstillere har nemlig booket en stand til Danmarks største VVS-messe, som finder sted fra d. 8. - 10. maj.

Messechef Michael Helm har høje forventninger til årets messe, især når han ser tilbage på den udvikling, messen har været igennem.

”Siden starten tilbage i 1995 har besøgstallet kun været stigende. Dengang havde vi 2.782 besøgende, og til den seneste messe i 2017 nåede vi op over 9.300 besøgende. Den succes skyldes blandt andet, at der hele vejen har været stor opbakning fra branchen, udstillerne og ikke mindst vore besøgende”, fortæller Michael Helm.

Til messen i år er omkring 80 procent af udstillerne gengangere fra tidligere år, og det er en meget høj andel, når der er tale om en fagmesse. Samtidig viser evalueringer fra den forrige messe, at hele 97 procent af udstillerne var tilfredse eller meget tilfredse med deres deltagelse. Derudover gav 93 procent af udstillerne udtryk for, at de forventede at deltage på VVS-messen igen i 2019.

Internationale gæster til VVS'19
VVS’19 kan også i år se en lille stigning i tilmeldte besøgende fra andre nationaliteter. For eksempel har besøgende fra Tyskland, Belgien og Sverige meldt deres ankomst til årets messe.

Michael Helm ser den øgede internationale deltagelse som spændende, og måske de kan være med til at slå endnu en rekord:

”Jeg sætter gerne målet højt, så jeg håber, at vi slår rekorden fra 2017 velvidende at det kan blive en udfordring, fordi branchen ikke er så stor herhjemme. Alligevel håber jeg, at vi kommer til at se en masse besøgende de tre dage i maj”, siger Michael Helm.

Om VVS'19 sætter besøgsrekord, vil tiden vise, men en succesfuld messe afhænger ikke kun af besøgstallet, hvis man spørger messechefen.

”En succesfuld messe for mig er kendetegnet ved, at vi både har tilfredse besøgende og ikke mindst tilfredse udstillere”, mener Michael Helm.

- JKK

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Denne artikel er del af et tema:

Tema: VVS'19

Relateret indhold

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole