Millioner til grønne energiprojekter på vej til kommuner og regioner

En tilskudspulje på i alt 295 millioner kroner til kommuner og regioner skal sætte skub i energirenoveringer og digitale projekter, så de offentlige bygninger fremover bruger mindre energi.

Den grønne puljes 150 millioner kroner i 2021 følges op af yderligere 145 millioner kroner i 2022. Foto: Arkiv..

Det anslås, at op mod 70 procent af de offentlige bygninger har et energimærke D, E, F eller G, som er i den laveste ende af skalaen. Men det tal kan snart være fortid.

Kommuner og regioner, der gerne vil spare på energien og dermed også CO2-udledningen, kan nemlig søge om tilskud til projekter, der skal forbedre energiforbruget i offentlige bygninger. Tilskuddet kan de hente fra en ny grøn pulje på i alt 295 millioner kroner. Der kunne fra den 1. til 8. november søges om de første 150 millioner kroner.

”Det giver mening hele vejen rundt, når de utætte vinduer i den lokale skole bliver skiftet ud med nye. Indeklimaet bliver bedre, og der er besparelser at hente på både varmeregningen og CO2-udledningen”, siger klimaminister Dan Jørgensen. Han tilføjer at bruge mindre energi også handler om at bruge energien rigtigt, og derfor er det samtidig vigtigt, at kommunerne og regionerne også får bedre redskaber til digitalt at overvåge og optimere energiforbruget.

Gennem puljen kan den enkelte kommune eller region få et tilskud, der svarer til 30 procent af prisen for de grønne projekter, der er meldt ind og godkendt. Hver kommune eller region kan maksimalt få et tilskud på fem millioner kroner fra puljen.

Der kan både søges om tilskud til energirenoveringsprojekter som eksempelvis nye vinduer eller konvertering til varmepumper. Det er også muligt at søge om tilskud til digitale løsninger og software, der kan overvåge og optimere energiforbruget i de offentlige bygninger, ligesom der også gives tilskud til undervisning i energirigtig drift.

For at sikre størst mulige energibesparelser er tilskuddene målrettet bygninger i den lave ende af energimærkningsskalaen (D, E, F eller G).

-CH

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

24.10.2025Bravida A/S

Sponseret

Mattias Tesfaye og Bravida er enige om at intensivere arbejdet om at skaffe flere faglærte

24.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller som strategisk ESG-tiltag

24.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Sådan udfordrer vi de klassiske rekrutteringsmønstre

24.10.2025Installator.dk

TEKNIQ: Finanslov får Danmark til at arbejde og leve længere

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle