Nilan overtager svensk datterselskab

Nilan A/S har per 1. marts 2014 overtaget ejerskabet af Nilan Sverige AB. Ved Nilans overtagelse af Nilan Sverige AB vil der ske en central styring med flere kræfter bag, som kan assistere med den daglige vedligeholdelse og service i Sverige.

Nilan A/S har overtaget ejerskabet af Nilan Sverige AB. Internationaliseringen af Nilan har været støt stigende siden grundlæggelsen i 1974, og virksomheden er i dag repræsenteret i størstedelen af Europa. Foto: Nilan.

Nilan A/S har per 1. marts 2014 overtaget ejerskabet af det svenske datterselskab Nilan Sverige AB fra Fredrik Engdahl. Ved Nilans overtagelse af Nilan Sverige AB vil der ske en central styring med flere kræfter bag, som kan assistere med den daglige vedligeholdelse og service i Sverige.

Herved bliver det muligt at vedligeholde det eksisterende marked i Sverige samtidig med, at der sker en fortsat markedsudvikling. Ved overtagelsen af Nilan Sverige AB, sker der samtidig yderligere fremskridt i Nilan A/S’ vækstplan med at være etableret via egne selskaber på nærmarkederne i Skandinavien og Tyskland.

Nilan vil fremadrettet fokusere på fortsat vækst i Sverige, hvor fokus er på at øge markedsandelen og markedsføre Nilans produktprogram inden for ventilation, varmepumpepumper og luftfordeling til etagebyggeri og typehusfirmaer.

Nilans nordiske Salgsdirektør Brian Hansen bliver ansvarlig for Nilan Sverige AB, og der søges i øjeblikket efter en Key Account Manager til Sverige, som skal stå for den fortsatte markedsudvikling. 

- JDN

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle