NIRAS opkøber af energirådgivningsforretning

NIRAS har opkøbt Norlys’ energirådgivningsforretning og overtager dermed en række eksperter inden for energioptimering i industrien.

”I NIRAS arbejder vi målrettet med bæredygtighed inden for rådgiverbranchen, så det er helt naturligt, at vi styrker vores position med opkøbet af Norlys’ energirådgivning", siger Thomas B. Olsen, der er direktør for Procesindustri i NIRAS. Foto: NIRAS..

NIRAS har med opkøbet af Norlys’ energirådgivningsforretning styrket sin position inden for energirådgivning i Danmark. Opkøbet finder sted med virkning fra 1. april, hvor 9 medarbejdere i Norlys Energi vil indgå som en del af NIRAS’ team af eksperter. Parterne indgår samtidig en ny partnerskabsaftale.

”I NIRAS arbejder vi målrettet med bæredygtighed inden for rådgiverbranchen, så det er helt naturligt, at vi styrker vores position med opkøbet af Norlys’ energirådgivning. Med tilgangen af de nye eksperter styrker vi vores faglige kapacitet og vores position i markedet for energirådgivning til industrivirksomheder”, siger Thomas B. Olsen, der er direktør for Procesindustri i NIRAS.

Et rigtig godt match

Norlys ser også aftalen som en attraktiv mulighed for at fokusere forretningen og samtidig sikre den bedst mulige udnyttelse af potentialet i energirådgivningen.

”For os var det afgørende at sælge til en aktør, der har rådgivning som sin kerneforretning, så vi fortsat kan tilbyde vores kunder den bedst tænkelige energirådgivning og samtidig kan sende vores medarbejdere godt videre”, udtaler Mads Brøgger, der er direktør for Norlys Energi.

Han understreger, at det var vigtigt for Norlys, at deres medarbejdere ville blive en del af et stærkt fagligt miljø med gode udviklingsmuligheder og tilføjer, at han er meget glad for aftalen om opkøbet med NIRAS.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

12.11.2025Installator.dk

Nyt strategisk partnerskab om intelligente solcelleløsninger

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

10.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Installator.dk

Unidrains moderselskab fylder 80 år: Fra smede i Småland til industrikoncern

10.11.2025KlarPris

Sponseret

Digitalisering, der giver mening: Saml hele dit indkøb ét sted

07.11.2025Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet – hvad betyder det egentlig? 🤔

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle