Norconsult køber op i Vestdanmark

Den rådgivende ingeniørvirksomhed LB Consult bliver en del af Norconsult, der med opkøbet styrker den geografiske tilstedeværelse og får tilført cirka 50 nye medarbejdere og kompetencer med klare synergier til resten af forretningen.

Den rådgivende ingeniørvirksomhed LB Consult bliver en del af Norconsult, der med opkøbet styrker den geografiske tilstedeværelse og får tilført cirka 50 nye medarbejdere og kompetencer med klare synergier til resten af forretningen. Foto: LB Consult..

Norconsult har købt den rådgivende ingeniørvirksomhed LB Consult. Med opkøbet styrker Norconsult sine kompetencer inden for bygherrerådgivning og nærheden til kunderne i Øst- og Sydjylland.

I alt bliver cirka 50 nye medarbejdere med base i Aarhus, Kolding og Grenå en del af Norconsult, der vokser til 500 medarbejdere i Danmark.

Administrerende direktør i Norconsult, Thomas Bolding Rasmussen, glæder sig over at byde nye, dygtige kollegaer velkommen, som giver Norconsult mulighed for at komme endnu tættere på kunderne både geografisk og i rådgivningen.

”Vi er meget glade for at kunne byde alle LB Consult-medarbejdere velkommen i Norconsult. De kommer med en rigtig god faglighed og stærk kultur med fokus på enkelthed og nærhed til kunderne, som passer perfekt ind hos os. Vi kommer samtidig tættere på vores kunder med nye kontorer i Jylland, og så styrker vi vores faglighed inden for bygherrerådgivning. Jeg er overbevist om, at opkøbet vil gavne både medarbejdere og forretning”, siger Thomas Bolding Rasmussen.

Læs også: Kemp & Lauritzen opkøber VVS-virksomhed i Horsens

Også hos LB Consult vækker det glæde at blive indlemmet i Norconsult. Ifølge Lars Bager, der er stifter og administrerende direktør i virksomheden, vil det styrke medarbejdernes udvikling at komme ind i en større virksomhed som Norconsult med plads til samarbejde og sparring på tværs af mange forskellige fagligheder.

”Det er en fantastisk dag for LB Consult og alle mine kollegaer, at vi nu bliver en del af Norconsult, hvor vi kan fortsætte den rejse vi har været på, i godt 30 år. For medarbejderne giver det blandt andet nogle unikke udviklingsmuligheder, da faglig udvikling netop er noget, der vægtes højt i Norconsult. Jeg er overbevist om, vi alle går en spændende fremtid i møde, hvor vi fortsat kommer til at arbejde med en masse nye spændende opgaver inden for det private og det offentlige. For vores kunder og samarbejdspartnere skaber det mulighed for, at vi kan tilbyde endnu flere rådgiverydelser og specialer samtidig med, at kunder og samarbejdspartnere kan være trygge i forhold til, at vi fortsat er proaktive og har fokus på at sikre dem merværdi”, siger Lars Bager.

Sjette overtagelse på seks år
Overtagelsen af LB Consult A/S er den sjette i rækken siden 2017 for Norconsult. I den periode er virksomheden gået fra 60 til nu 500 medarbejdere i Danmark.
Investeringerne skal ifølge Thomas Bolding Rasmussen bidrage til at sikre fortsat vækst, skabe synergier og styrke fagligheden på tværs af organisationen.

”Der er stor efterspørgsel på vores ydelser, og derfor ser vi fortsat muligheder i at styrke os gennem opkøb – både i dybden og i bredden. Vi tror på, at de bedste resultater skabes, når vi har mange strenge at spille på og arbejder på tværs, så vi kan tilbyde kunderne den allerbedste rådgivning på markedet. Moderne byggeri er komplekst, og derfor er udvikling og et tværfaglig samspil helt afgørende”, siger Thomas Bolding Rasmussen.

LB Consult forsætter under eget navn, men vil på sigt komme til at hedde Norconsult.

- PiB

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup