Novozymes’ overskudsvarme kommer snart 6.000 københavnere til gavn

Hofor og Novozymes vil etablere en stor varmepumpe, der omdanner overskudsvarmen fra enzymproduktion til varme for 6.000 københavnere.

Inden udgangen af 2020 forventes den første industrielle overskudsvarme at flyde ud til københavnernes radiatorer. Foto: Hofor. .

Mange virksomheder skaber overskudsvarme, der kan udnyttes i fjernvarmesystemerne rundt om i Danmark, men ofte går overskudsvarmen til spilde. Det har også været tilfældet for Novozymes, der i forbindelse med produktionen af enzymer på fabrikken på Hillerødgade i København skaber overskudsvarme. Men det bliver der lavet om på nu.  

I et projektsamarbejde med Novozymes vil forsyningsselskabet Hofor installere en varmepumpe, der udnytter overskudsvarmen til at levere 30.000 MWh til fjernvarmenettet. Det svarer til varmeforbruget hos cirka 6.000 københavnere, oplyser Hofor.

Varmepumpen udgør en investering på cirka 35 millioner kroner. Installationen går i gang i starten af 2020, og inden udgangen af året forventes den første industrielle overskudsvarme at flyde ud til københavnernes radiatorer.

"Jeg er glad for, at vi nu kan udnytte denne overskudsvarme til gavn for både kunderne og klimaet", fortæller Jane Egebjerg Andersen, forsyningsdirektør i Hofor.  

Grøn strategi
Begge virksomheder har en grøn strategi, hvor nyttiggørelse af overskudsvarmen er led i bestræbelserne på at nedbringe virksomhedernes CO2-udledning.

Novozymes gjorde allerede i 2015 FN's Verdensmål til en del af sin strategi. Virksomheden bidrager globalt til at reducere klimabelastning gennem biologiske løsninger som enzymer, der muliggør tøjvask ved lav temperatur. Opbakningen til FN's verdensmål indbefatter desuden, at Novozymes også i sin egen produktion har forpligtet sig til at drive væsentlige miljøtiltag for at spare energi og vand.

"I Novozymes investerer vi stort i at reducere vores klimapåvirkning fra vores fabrikker, og i Kalundborg har vi sikret, at vores store produktion dér allerede er uafhængig af fossile brændsler og er CO2-neutral. Derfor er dét at genanvende overskudsvarmen fra vores produktion i København et vigtigt led i vores strategi om at reducere miljøpåvirkningen fra vores produktion og genanvende vores spildstrømme", siger Jesper Haugaard, produktionsdirektør i Novozymes.

Farvel til fossile brændstoffer
Hofors mål er en CO2-neutral fjernvarme. Målet nås blandt andet ved at erstatte de fossile brændsler med bæredygtig biomasse og brændselsfrie teknologier, heriblandt store varmepumper i fjernvarmesystemet.

"Nyttiggørelse af overskudsvarme understøtter vores mål om en grøn og flerstrenget varmeforsyning. Snart nedlægger vi vores sidste kulfyrede værk. I stedet fremstiller vi el og varme ved hjælp af affald, bæredygtig biomasse, vindmøller, solceller og store varmepumper, som udnytter energi i blandt andet havvand, spildevand, grundvand og nu også industriel overskudsvarme”, siger Jane Egebjerg Andersen og fortsætter:

”Med den klimaudfordring, vi står overfor, er det oplagt at bruge virksomhedernes overskudsvarme, og vi bidrager gennem dette projekt til såvel vores egen og Københavns Kommunes målsætning om at blive CO2-neutral i 2025 som det nationale mål om en CO2-reduktion på 70 procent i 2030".

Hun tilføjer, at Hofor med dette projekt får endnu flere erfaringer med de store varmepumper, der fremadrettet i øget omfang forventes at blive anvendt i produktionen af fjernvarme, såfremt de politiske rammer og den tekniske udvikling understøtter dette.

- JKK

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle