Nu skal det være lettere at styre strømmen

Det kan blive en dyr affære, hvis UPS’en svigter og driften går i stå. En ny løsning fra Schneider Electric skal gøre det lettere og billigere at styre strømmen.

Schneider Electrics nye Lithium Ion-batteri skal afhælpe virksomheders store omkostninger ved vedligeholdelse af UPS-systemer. .

Mange virksomheders energiforbrug kobles op med IoT for at få indsigt og kontrol over driften. Men det kan give store mængder data og større krav til vedligeholdelsen af UPS-systemerne. Schneider Electric har fundet på en løsning, som skal sikre en højere ydeevne, lavere omkostninger og en længere levetid.

Energivirksomheden Schneider Electric lancerede for nylig en APC Smart UPS-løsning, der imødekommer udfordringen med nedetid. Nu er de klar med et såkaldt Lithium Ion-batteri til løsningen, som skal afhjælpe de stigende udfordringer med at vedligeholde virksomheders data- og energistyringssystemer, forklarer Tina Schou, country sales director, IT Division i Schneider Electric.

”Med det nye Lithium Ion UPS-batteri samler vi fordelene ved Lithium Ion og APC Smart-UPS-teknologierne, og gør det til en løsning for virksomheder, der i dag er afhængige af en sikker og pålidelig IT-infrastruktur”, siger Tina Schou.

Schneider Electric forklarer, at et Lithium Ion-batteri har en levetid på op til 10 år. Det gør, at den kan reducere udgifterne til UPS’en over dens samlede levetid med op til 53 procent.  

- JJK 

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle