Ny administrerende direktør i Norisol

Jørgen Faber Klausen har siden november 2022 været Direktør for Region Øst i Norisol og påtager sig nu et yderligere ansvar som administrerende direktør. Knut Akselvoll vil fortsat have en aktiv rolle i Norisol, da han vil overgå til rollen som arbejdende bestyrelsesformand. Dermed afløser han Birgit W. Nørgaard, som fremover vil være bestyrelsesmedlem.

Jørgen Faber Klausen har siden november 2022 været Direktør for Region Øst i Norisol og påtager sig nu et yderligere ansvar som administrerende direktør i virksomheden. Foto: Norisol. .

Jørgen Faber Klausen har en solid erfaring indenfor branchen, hvor han blandt andet har været Sektionschef VVS og FM i Kemp & Lauritzen A/S og har tidligere opbygget og drevet en VVS-installatørvirksomhed med succes. Jørgen har oprindeligt en håndværksmæssig uddannelse som blikkenslager og VVS-tekniker. Herudover har han en lang ledelseserfaring og et stort netværk både blandt vores kunder og leverandører.

”Jeg ser frem til at arbejde sammen med Jørgen i den nye rollefordeling, vi får fremover. Jørgen har en solid brancheerfaring og som person er han engageret og drives af at skabe og udvikle tillidsfulde relationer både til medarbejdere og kunder. Han repræsenterer nogle værdier, der matcher os godt i Norisol. Det glæder mig også, at jeg fortsat kan tage aktivt del i udviklingen af forretningen og arbejde tæt sammen med Jørgen i ledelsen af Norisol.
På bestyrelsens vegne vil jeg også gerne påskønne, at Jørgen har takket ja til det større ansvar, han får nu. Jørgen har kun været hos os i 9 måneder, men har tydeligt vist, at han har dét der skal til, og at han brænder for Norisol. Jeg er derfor helt tryg ved at Jørgen nu overtager et større ansvar for ledelsen af Norisol. Jeg vil også gerne takke Birgit W. Nørgaard for hendes dedikerede arbejde som formand og det gode samarbejde vi har haft”, udtaler Knut Akselvoll.

Læs også: Stærkt resultat trods svært marked

”Jeg er meget glad for den tillid Bestyrelsen har vist mig og jeg ser frem til også at varetage rollen som administrerende direktør. Vi har en solid og velkørende forretning med et godt fundament at bygge videre på.  Og jeg ser bestemt også potentiale for videreudvikling og vækst. Jeg har også erfaret, at der i Norisol er en helt unik kultur med dygtige og loyale medarbejdere og lange og gode kunderelationer. Det er også et sted med højt til loftet, og hvor ledelsen tager sig tid til at lytte. Og det kan man kun være stolt af at være en del af”, udtaler Jørgen Faber Klausen.

- PiB

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

12.03.2025Installator.dk

Ahlsell henter erfaren kategorichef for el-teknik

12.03.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Kvalitetsbyggematerialer, lige ved hånden

11.03.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Håndværkeren Dennis begejstret for SCANGRIP CONNECT: "Pissefedt grej!"

07.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

NYT fænomen i byggebranchen

07.03.2025Installator.dk

Brødrene Dahl henter ny salgsdirektør fra dagligvarebranchen

06.03.2025Scankab Cables A/S

Sponseret

TOXFREE® N2XH-FLEX – Når fleksibilitet og sikkerhed går hånd i hånd

06.03.2025TEC7

Sponseret

Tec7 er nu blevet endnu bedre, hurtigere og stærkere.

05.03.2025Installator.dk

Store investeringer skal formindske frafaldet på erhvervsuddannelserne

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
De nye krav i bygningsreglementet BR18

Bliv opdateret og ajourført med de nye krav og ændringer i BR18, herunder præsentation og gennemgang af den nye strukturelle opbygning i BR18. Få en bred indsigt og grundlæggende forståelse i anvendelse af bygningsreglementet. På kursusdagen får du præsenteret alle de centrale og nye krav/ændringer via eksempler, forklaringer i dialog og diskussion med underviserne.

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Taastrup

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
DS 439 – norm for vandinstallationer

Bliv bekendt med den reviderede norm for vandinstallation DS 439:2024, og lær at anvende den i dit daglige arbejde.

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

XOLTA A/S
Webinar
WEBINAR: Sådan reducerer varmepumper din virksomheds energiomkostninger - Energi360 A/S & Gastech

Talere: Gastech, Gastech kundecase og Energi360

Dato

13.03.2025

Tid

10:00

Dimex
Messe
Tilgængeligt og digitalt – et badeværelse for alle generationer

At designe et badeværelse betyder også at tænke på morgendagens behov. I betragtning af det stigende antal mennesker, der har behov for pleje, samt den seneste teknologiske udvikling, er det vigtigt at prioritere tilgængelige og digitale badeværelser til nybyggeri og renoveringer, som kan bruges af mennesker i alle aldersgrupper.

Dato

17.03.2025

Tid

08:00

Sted

Frankfurt am Main

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Training Course - Refrigeration Plant with CO2, Theory and Hands-on

This two-day training course in refrigeration systems with carbon dioxide (CO2, R744) covers the basics of design, operation and maintenance of refrigeration systems with CO2. The training course combines theory and practice; the emphasis is placed on hands-on exercises of operating different CO2 based refrigeration systems mixed with high quality theory presentations, discussions and knowledge sharing among the course participants on their experiences with refrigeration systems and CO2 as a refrigerant.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Aarhus

Dimex
Messe
ISH 2025 forgrener sig i nye retninger – med et nyt koncept og et skarpere fokus på besøgende

Kraftige dynamiske kræfter præger de markeder, hvor sanitets-, varme- og ventilationsindustrien opererer. Det brede spektrum af fagområder og politiske beslutninger ændrer verden. Nu reagerer verdens førende messe for HVAC + Water fra den 17. til den 21. marts på denne udvikling med et nyt koncept og fokuserer mere end nogensinde før på messegæsterne.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main