Ny akrylfuge til Svanemærket byggeri

For at imødekomme efterspørgslen efter grønne løsninger, og gøre det enklere at udføre Svanemærket byggeri, lancerer Dana Lim Acryl Extra 505.

For at imødekomme det stigende behov for produkter, som lever op til de strenge krav som Svanemærket stiller, har Dana Lim udviklet den nye akrylfugemasse Acryl Extra 505. Foto: Dana Lim..

Dana Lim, der er leverandør af lim, spartel- og fugemasse, har længe udviklet løsninger, som lever op til de strengeste krav inden for miljøcertificeringer. I mange år har de haft både Svanemærket lim og spartel i deres sortiment, og nu tilføjer de en helt ny akrylfugemasse til serien: Acryl Extra 505.

”I dag er miljø et vigtigt tema i vores branche. I Dana Lim har vi et øget fokus på, hvordan vi kan bidrage til byggeriets grønne omstilling. Som producenter er det vigtigt, at vi lytter til den efterspørgsel der er, men også at vi er fremsynede og tilbyder nye produkter, som lever op til kommende krav i byggeriet. Vi skal gøre det nemt for håndværkeren at vælge en bæredygtig løsning”, siger Rass Gottschalck, Marketing Manager i Dana Lim.

Acryl Extra 505 kan bruges til fugning og indendørs tætning af mindre sprækker og huller, og har de samme tekniske fordele som flere af Dana Lims øvrige akrylfugemasser. Den synker minimalt og er enkel at påføre. Derudover er den også phthalatfri og M1-godkendt. 

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Ventilationsaggregat med fokus på energieffektivitet og dokumenteret klimaaftryk

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia