Ny Servodan-direktør skal sikre vækst

”Hvis ikke vi udvikler os, så afvikler vi”, lyder det fra Henrik Raunkjær, der overtager roret i Servodan 1. januar.

Henrik Raunkjær overtager per 1. januar direktørposten i Sønderborg-virksomheden Servodan. Han skal blandt andet sikre, at virksomheden vækster både i Danmark og internationalt. .

Hvad bliver din største udfordring som ny Servodan-direktør?

Min største og vigtigste udfordring bliver at skabe vækst i Danmark og i udlandet, hvor vi primært satser på Benelux-landene og de skandinaviske lande. Væksten skal komme ved, at vi har de rigtige produkter og hele tiden holder fokus på at yde en god service til vores kunder.

Hvordan kommer medarbejdere og kunder til at mærke, at du er blevet direktør?

Jeg kommer ind med en meget klar forandrings-, udviklings- og vækstsynsvinkel. Jeg tror på, at hvis du ikke forandrer dig og vækster, så er du i gang med at afvikle. Det er min filosofi, og den vil betyde, at der vil komme til at ske flere forandringer og forbedringer i alt, hvad vi foretager os.

Hvad er de vigtigste kompetencer i dit nye job?

Det er evnen til at motivere, begejstre og udstikke den retning, virksomheden skal følge. Det skal gøres ved at involvere og informere medarbejderne. Vi har sammen med vores ejer, den belgiske virksomhed Niko Group, udstukket en retning for Servodan, som jeg tror på bliver en meget spændende rejse over de næste 3-5 år.

Servodan blev grundlagt i 1958 af Karl Heinz Petersen og virksomheden er helt frem til i dag blevet ledet af hans sønner. Hvordan er det at overtage roret i en virksomhed, der altid har været ledet af den samme familie?

Jeg har været så privilegeret, at arbejde for Niko-koncernen og Servodan i et helt år nu. Skiftevis i Belgien og hos Servodan i Sønderborg en uge af gangen. Det betyder, at jeg har lært virksomheden at kende, uden at have nogen formel rolle i virksomheden. På den måde har jeg lært medarbejderne at kende og lært Servodans ejer Niko Group at kende indefra. Det giver mig et rigtig godt udgangspunkt for at overtage ledelsen af virksomheden fra 1. januar.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

09.01.2026Installator.dk

Dansk automatisering helt i top

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup