11.09.2023 | EL | Intelligente installationer
Nye muligheder for smart home-entusiaster
Den officielle Homey-platform udvides nu med en række populære produkter fra Schneider Electrics smart home-serie Wiser. Dermed bliver det endnu nemmere for brugerne at skabe et smart og energioptimeret hjem tilpasset deres behov – og samtidig bakke op om den grønne omstilling.
Den officielle Homey-platform udvides nu med en række populære produkter fra Schneider Electrics smart home-serie Wiser. Foto: Schneider Electric.
Smart home-produkter vinder i højere og højere grad indpas i danskernes hjem, hvor de forenkler hverdagen og genererer besparelser på elregningen – til gavn for både privatøkonomien og klimaet. Nu lancerer energioptimeringsspecialisten Schneider Electric en ny app til Homey-platformen, der gør det endnu lettere at fremme energibesparelser og højne komfort og tryghed i private hjem. Appen gør det nemlig muligt at kombinere Schneider Electrics egen smart home-serie Wiser med smart home-produkter fra andre producenter og samle det hele i ét interface via platformen Homey, der allerede er integreret med flere end 1000 globale brands og understøtter 50.000 smart home-enheder.
Det betyder, at smart home-entusiaster nu tilbydes langt flere valgmuligheder og i højere grad kan kombinere deres Wiser-produkter, der er førende inden for blandt andet lys- og energistyring, med smart-enheder fra andre brands som for eksempel Philips Hue og Sonos.
Læs også: Udbyder af intelligente energiservices leverer rekordresultat
”Vi arbejder hele tiden henimod mere åbenhed i vores produkter, så vores brugere lettere kan skræddersy deres smarte hjem og kombinere produkter på tværs af producenter. På den måde håber vi, at vi kan være med til at nudge danskerne til at bidrage til en mere energieffektiv fremtid”, siger Martin Hannibal, produktchef for Wiser hos Schneider Electric.
- PiB
Branchen

Vigtigt skridt for at sikre kvalificeret arbejdskraft
Den netop indgåede trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet er et vigtigt skridt for at sikre kvalificerede medarbejdere til fremtidens behov. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.
Branchen

Eiland Electric opkøbt af elinstallatørvirksomhed
Elinstallatørvirksomheden Multi-Tech A/S har netop indgået aftale om opkøb af virksomheden Eiland Electric A/S og fordobler dermed sin størrelse lokalt. Eiland Electric A/S fortsætter med nuværende ledelse og eget navn.
Energi

43 varmepumpeanlæg reducerer energiudgifter med mindst 1 million kroner
Producent af frøbearbejdningsudstyr installerer avanceret og kompleks energiløsning og reducerer sit energiforbrug med knap 1100 Mwh om året. Med samordning af 43 forskellige varmepumpeanlæg i flere ældre bygninger var det ifølge installationsvirksomheden Bøttcher Fog A/S en kompleks og spændende opgave.
Energi
Sådan kan danske virksomheder energioptimere
Svingende elpriser og nye krav til miljørapportering øger efterspørgslen på energibesparende tiltag hos danske virksomheder. Brian Møller, servicedirektør i ELCON, kommer her med tre gode råd, som fører til miljømæssige og økonomiske fordele.
Branchen

Færre iværksættere klarer skærene
Der er relativt færre nystartede virksomheder i Danmark, der er i live efter fem år, end det var tilfældet tidligere. I 9 ud af 10 brancher er overlevelseschancerne faldet. Kun i én branche går det markant bedre. Det er meget bekymrende, mener SMVdanmark, for iværksætterne er innovative, holder de store virksomheder på tæerne og skaber fremtidens vækst og arbejdspladser.
Belysning

Dansk elnet stabiliseres via ny løsning
Datacenteroperatøren Aeven har i samarbejde med den globale energioptimeringsspecialist Schneider Electric udviklet en løsning, der skal stabilisere det danske elnet.