Nyt hovedkvarter viser nye teknologier og løsninger

I starten af maj inviterede ELCON til rejsegilde på virksomhedens nye hovedkvarter for ELCONs nordvestjyske aktiviteter, der ligger i Holstebro. Gråkjær er totalentreprenør på projektet, og ELCON står selv for de eltekniske løsninger, vvs samt ventilation på byggeriet.

I starten af maj inviterede ELCON til rejsegilde på virksomhedens nye hovedkvarter for ELCONs nordvestjyske aktiviteter, der ligger i Holstebro. Bygningen bliver hovedsageligt opført i træ og fiberprodukter i stedet for beton, mens skum og kemi i bygningen er svanemærket. Foto: Gråkjær. .

ELCON er en landsdækkende elinstallatør med omkring 1.200 ansatte.Virksomhedens nye bygning bliver bygget med omtanke og blik for bæredygtige muligheder og fungerer samtidig som et udstillingsvindue for de mange forskellige teknologier og løsninger, ELCON selv arbejder med for kunder.

”Bygningen er et godt eksempel på, hvordan vi hjælper vores kunder. Derfor går vi efter bygningscertificeringen DGNB med både hjerte og guld, og vi viser vores løsninger til intelligent byggeri, der både er energieffektivt og skaber godt indeklima”, siger servicechef Jesper Godsk fra ELCON.

Den såkaldte DGNB-certificering er en ordning, der dækker over en lang række faktorer, hvor kvaliteterne miljø, økonomi og sociale forhold vægter lige meget i vurderingen af en bygning. Gråkjær og ELCON forventer at bygningen bliver certificeret til DGNB Guld, fordi det opnår over 65 point og mindst 50 procent i hver kvalitet og DGNB Hjerte som en anerkendelse af, at bygningen vil have et exceptionelt indeklima.

Læs også: Kvaliteten af livscyklusberegninger for byggerier løftes til nyt niveau

Bygningen bliver hovedsageligt opført i træ og fiberprodukter i stedet for beton, mens skum og kemi i bygningen er svanemærket, så der kan opretholdes et højt kvalitetstrin overfor DGNB.

”Vi er stolte af certificeringen, der viser hvor ambitiøse vi er både på vores egne og kundernes vegne, når det kommer til mere nutidige bygninger, der styres intelligent. Det kræver grundige overvejelser og et helhedsblik at planlægge og styre et byggeri ud fra DGNB-principperne, men det er fremtiden, når man vil være førende på grønne eltekniske løsninger”, siger Jesper Godsk.

Når selve bygningen står færdig, skal ELCON installere hele paletten af løsninger inden for såkaldt intelligent byggeri, så både indeklima og energiforbrug er i top. Det gælder blandt andet styring af lys, varme og ventilation, der vil blive målt og styret på et væld af måder, så bygningens drift løbende optimeres.

- PiB

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup