Dansk Center for Lys (DCL) er blevet kontaktet af aktører i branchen med ønske om at etablere et forum, hvor man kan drøfte forskellige emner af almen interesse for de forskellige interessenter, der er involveret i ”gadebelysningsbranchen”.
DCL har udarbejdet forslag til formålsparagraf, aktiviteterm.m. , som den kommende bestyrelse i interessefælleskabet vil kunne arbejde videre med. Foto: Arkiv.
Der er tit tale om store og profilerede projekter, hvor indgående kendskab til andre aktørers virke vil kunne være en stor fordel for alle. DCL tilbyder, indenfor rammerne af DCL’s virke, at etablere et sådant forum.
”Vi ser det som et rigtig interessant initiativ, og vi vil kunne samle alle interessenter/spillere på et neutralt sted. Her vil man under DCL’s vejledning, og i henhold til et tydeligt formuleret adfærdskodeks (Code of Conduct), kunne diskutere ting af almen interesse for alle spillere, således mulige konflikter i kommende projekter i videst muligt omfang kan undgås”, skriver de i en pressemeddelelse.
De inviterer alle interesserede til at melde sig til fællesskabet, der får sekretariat i DCL.
-CH
Energi

Så meget sparer husejere ved energirenovering
Hver femte danske husejer har energirenoveret sin bolig, det seneste år, og hver tredje har overvejet at gøre det. Det viser en ny undersøgelse fra Energistyrelsen. Dem, der har energirenoveret, kan nu se frem til en lavere varmeregning samt et bedre indeklima.
Virksomhedsdrift

Nyt partnerskab vil forebygge indbrud og tyveri af værktøj i byggebranchen
Alt for mange håndværkere udsættes i dag for indbrud og tyveri af dyrebart værktøj. Denne udfordring ønsker engrosvirksomheden Carl Ras og sikkerhedsekspert-virksomheden Unisecure Nordic sammen at forebygge gennem DNA-mærkning af kundernes værktøj.
Energi

Rekordhøj produktion af vind- og solkraft i første kvartal af 2022
Forbruget af naturgas faldt næsten 30 procentpoint i de første tre måneder af 2022, mens kulforbruget faldt godt 6 procentpoint sammenlignet med samme periode året før. Omvendt steg forbruget af vedvarende energi knap 10 procentpoint, hvor især produktionen af strøm fra vindkraft og solenergi steg markant.
Branchen

Stærk lærlingestart på 2022
Der har været en stigning på næsten 20 procent i antallet af indgåede uddannelsesaftaler på landets erhvervsuddannelser i årets første kvartal. Det glæder TEKNIQ Arbejdsgiverne, som især peger på den tiltrængte, positive udvikling på en række industriuddannelser.
Energi

Boligselskab ’retrofitter’ mere end 400 lysarmaturer på hovedsæde
Boligselskabet Sjælland fejer for egen dør med grønt installationsprojekt i hoveddomicilet i Roskilde. Selskabet forventer at reducere CO2 med 13.500 tons og elregningen med en kvart million på fem år.
Sanitet

Unidrain fejrer historisk jubilæum
Designvirksomheden Unidrain fejrede i starten af maj et helt særligt jubilæum. For anden gang kunne en medarbejder nemlig hyldes for 15 års tro tjeneste. Jubilaren er Jacob Honoré, som er Unidrains produktchef.