Nyt nordisk partnerskab inden for teknisk Facility Management

Bravida bliver nordisk partner for Schneider Electrics tekniske Facility Management. Bravida skal levere over 20 individuelle discipliner til Schneider Electrics største anlæg i Norden.

Leveringen af serviceydelser til Schneider Electrics begyndte i Sverige den 1. maj 2022. Leveringen i Danmark begynder september 2023. Foto: Bravida..

Den skræddersyede løsning med over 20 forskellige discipliner består blandt andet af at sikre ejendommenes driftssikkerhed og energioptimering. Bravidas leverance er omfattende og indbefatter mange forskellige former for services og vil beskæftige en stor del af teamet inden for teknisk Facility Management, men også involvere andre afdelinger hos Bravida.

”Det føles utrolig godt, at vi har mulighed for at tilbyde en så etableret og teknisk drevet virksomhed som Schneider Electric, en one-stop-shop for alle tekniske serviceleverancer i deres ejendomme. Det er en virksomhed, der rummer høj faglighed, innovation og kvalitet, hvilket stemmer overens med vores egen forretning”, siger Christian Gaardboe Carlsen, Regionsdirektør FM & Energi hos Bravida Danmark.

Læs også: Installatører vil skabe landsdækkende aktør med lokale rødder

Jens Ellevang, chef for FM Nordic Zone for Schneider Electric udtaler:

”Bravida er et perfekt match for os, fordi de har specialiseret sig i tekniske services med stort fokus på udvikling, samtidig med at de har en ydmyg og professionel tilgang til os som kunde. Jeg er overbevist om, at det bliver et langsigtet samarbejde med fordele for begge parter”.

Leveringen af serviceydelser til Schneider Electrics begyndte i Sverige den 1. maj 2022. Leveringen i Danmark begynder september 2023.

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online