Overspændingsbeskyttelse til bygningsinstallation

Den nye kombiafleder FLT-SEC-ZP2 af typen 1 + 2 + 3 fra Phoenix Contact fås nu hos Conrad Elektronik.

Takket være den universelle låsning med en universel fodlås kan enhederne også installeres sikkert uden brug af værktøj på både 5 og 10 millimeter samleskinnesystemer. Foto: Phoenix Contact..

Lynnedslag og de tilhørende kortvarige overspændinger på strøm-, telefon- eller antennelinjer kan beskadige elektriske og elektroniske enheder og i værste fald forårsage brand. Men det behøver ikke at være tilfældet. I hvert fald ikke, hvis man benytter sig af de nyudviklede kombiafledere af typen 1 + 2 + 3 fra Phoenix Contact som fåes Conrad Sourcing Platform.

"Det gør det muligt at beskytte bygninger - med eller uden et eksternt beskyttelsessystem - på effektiv vis mod lynnedslag samt farerne ved overspænding", forklarer Manuel Geschwend, Senior Expert Product Manager hos Conrad Electronic.

De nye kombiafledere er designet til en universel anvendelse. På grund af deres smalle konstruktionsbredde på blot 27 millimeter er enhederne ikke kun de smalleste kombiafledere til et 40 millimeter samleskinnesystem, de passer også ind i ethvert måleskab, uanset hvilket mærke det drejer sig om. De kan derfor også bruges i kombination med to SLS-switches i boligblokke.

Takket være den universelle låsning med en universel fodlås kan enhederne også installeres sikkert uden brug af værktøj på både 5 og 10 millimeter samleskinnesystemer uden yderligere justeringer.

Udover det mekaniske statusdisplay kan kombiaflederen udvides eller eftermonteres med en potentialefri fjernkontakt til signalering, og den kan integreres i bygningsstyringssystemet i en håndevending.

Grundet overensstemmelsen med brugsreglen VDE-AR-N 4100, understøttet af en VDE-godkendelse, er aflederne velegnede til brug i formåler-området og beskytter målere og eventuelle Smart Meter-målere netop dér.

-CH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Mød Wygwam Danmark A/S på El & Teknik 2026

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SG Armaturen A/S

Sponseret

Junistar Tube

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny viceadm. direktør i Energistyrelsen

Installator.dk

Kinas varmepumpeindustri buldrer frem

Installator.dk

Mumle åbner DM i Skills 2026 i Hjørring

Installator.dk

Koble leverer første overskud efter markant fremgang

Installator.dk

Geopolitik presser på: Organisationer vil have ny Power-to-X-strategi

Installator.dk

Heras samler danske sikringsaktiviteter under ét brand

Installator.dk

DI: Etabler fleksibelt elmarked nu – løsningerne findes allerede

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle