Overspændingsbeskyttelse til bygningsinstallation

Den nye kombiafleder FLT-SEC-ZP2 af typen 1 + 2 + 3 fra Phoenix Contact fås nu hos Conrad Elektronik.

Takket være den universelle låsning med en universel fodlås kan enhederne også installeres sikkert uden brug af værktøj på både 5 og 10 millimeter samleskinnesystemer. Foto: Phoenix Contact..

Lynnedslag og de tilhørende kortvarige overspændinger på strøm-, telefon- eller antennelinjer kan beskadige elektriske og elektroniske enheder og i værste fald forårsage brand. Men det behøver ikke at være tilfældet. I hvert fald ikke, hvis man benytter sig af de nyudviklede kombiafledere af typen 1 + 2 + 3 fra Phoenix Contact som fåes Conrad Sourcing Platform.

"Det gør det muligt at beskytte bygninger - med eller uden et eksternt beskyttelsessystem - på effektiv vis mod lynnedslag samt farerne ved overspænding", forklarer Manuel Geschwend, Senior Expert Product Manager hos Conrad Electronic.

De nye kombiafledere er designet til en universel anvendelse. På grund af deres smalle konstruktionsbredde på blot 27 millimeter er enhederne ikke kun de smalleste kombiafledere til et 40 millimeter samleskinnesystem, de passer også ind i ethvert måleskab, uanset hvilket mærke det drejer sig om. De kan derfor også bruges i kombination med to SLS-switches i boligblokke.

Takket være den universelle låsning med en universel fodlås kan enhederne også installeres sikkert uden brug af værktøj på både 5 og 10 millimeter samleskinnesystemer uden yderligere justeringer.

Udover det mekaniske statusdisplay kan kombiaflederen udvides eller eftermonteres med en potentialefri fjernkontakt til signalering, og den kan integreres i bygningsstyringssystemet i en håndevending.

Grundet overensstemmelsen med brugsreglen VDE-AR-N 4100, understøttet af en VDE-godkendelse, er aflederne velegnede til brug i formåler-området og beskytter målere og eventuelle Smart Meter-målere netop dér.

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Velkommen til, Niklas!

Installator.dk

Nyt netværk skal styrke belysning og grøn omstilling

Installator.dk

Nordelektro ud med underskud: Var i frit fald – men er nu stabiliseret

Installator.dk

DI: Drop byggetilladelse for solceller på tage

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle