Pilotprojekt baner vejen for fremtidens toilet

Hvad gør man, hvis kunden drømmer om et luksuriøst douchetoilet, men det ikke er kompatibelt med den indbyggede cisterne? På et nyt projekt i Kanalhusene i Aarhus Ø har Frede Andersen VVS testet, at det er muligt at skifte cisterne og opfylde kundens drøm – endda på overraskende kort tid.

Kanalhusene i Aarhus Ø. Foto: Geberit..

Danskerne har fået øjnene op for douchetoilettet, og det kræver nogle gange en ny og kreativ tankegang hos installatørerne. Aarhusianske Frede Andersen VVS fik tidligere på året en henvendelse fra en beboer i Kanalhusene i den nye bydel, Aarhus Ø. Han havde netop overtaget sin nybyggede lejlighed, hvor det hele spillede – der manglede bare det Geberit douchetoilet, han havde set sig lun på. Og det kunne kun lade sig gøre at installere, hvis cisternen blev udskiftet til en Geberit-model.

Blandt andet fordi byggeriet er af beton, syntes opgaven relativ kompleks ved første øjekast, men projektet endte med at overraske positivt – både for beboeren og VVS’eren.

Geberit AquaClean færdiginstalleret i beboers lejlighed i Kanalhusene. Foto: Geberit..

Langt lettere end forventet
Montøren Frederik Thomsen kastede sig over projektet, som han trods mange års erfaring aldrig havde prøvet før. Blot seks timer senere havde han installeret den nye cisterne og Geberit AquaClean.

”Det var langt lettere, end jeg havde forventet. I dette tilfælde var der heldigvis et teknikrum på bagsiden, hvilket betød, at jeg kunne komme lettere til, uden at der var behov for en murer og maler. Toilettet endte med at stå knivskarpt, og beboeren blev meget glad,” fortæller Frederik Thomsen.

Hos Frede Andersen VVS håber man, at denne case vil inspirere andre, der drømmer stort, til at se muligheder frem for begrænsninger: ”Fortæl, hvad du drømmer om. Bare fordi det ikke er gjort før, kan det måske godt lade sig gøre alligevel. Og vi har efterhånden prøvet ret mange ting,” fortæller Hanne Nomanni, indretningskonsulent hos Frede Andersen VVS.

Geberit cisterne installeret i teknikrum. Foto: Geberit..

Stigende efterspørgsel på douchetoilettet
Hos både Frede Andersen VVS og Geberit oplever man en stigende interesse for douchetoilettet:

”Det er tydeligt at mærke, at danskerne er blevet mere interesserede i douchetoilettet. De vælger det primært til på grund af den øgede komfort, hygiejne og wellness-følelsen. Mange hører om det fra nogle, de kender, der har det. Det understreger også, at danskerne er blevet mindre berøringsangste i forhold til at tale om hygiejne,” fortæller Peter Mølgaard Hansen, Sales Manager hos Geberit.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

29.10.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Landsmøde 2025

24.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Tjek på simple arbejder udført uden autorisation

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

16.10.2025Installator.dk

Midtjysk VVS-installatør udvider uden for kommunen

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

13.10.2025Installator.dk

Ny AI-drevet app identificerer de ukendte

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup